Ideą wystawy "IN WAW w przestrzeni" jest prezentacja Wydziału Architektury Wnętrz ASP im. J. Matejki w Krakowie przez pryzmat wypracowanego przez lata unikalnego i jednocześnie wciąż ewoluującego i reagującego na zmiany pędzącej rzeczywistości wielowątkowego programu kształcenia, w którym równolegle do edukacji w zakresie prowadzonych specjalizacji student rozwija świadomość myślenia projektowego w obszarze szeroko rozumianej sztuki i nauki.

Jak zaznacza kuratorka wystawy Karolina Baniowska: "Jest to możliwe dzięki strukturze wydziału zbudowanej w opraciu o 5 katedr, w skład których wchodzą pracownie, zakłady, laboratoria i warsztaty kształcące w różnych obszarach. Każdemu obszarowi, dla celów wystawy przypisano słowa – klucze, które zakreślają pola działań projektowych, narzędzi i metod służących do pogłębiania świadomości kreacji projektowo-artystycznej studenta. Każda katedra, niezależnie od specyfiki kształcenia przygotowuje do samodzielnego formułowania i rozwiązywania problemów projektowych, samokształcenia i poszerzania interdyscyplinarnej wiedzy w zakresie sztuki projektowania. Mimo regularnej struktury, kształcenie rozgrywa się nieliniowo, jego głównym celem jest rozbudowywanie świadomości studenta w wielu obszarach równocześnie. Zdobyta wiedza, umiejętności i doświadczenia osadzają się w jego warsztacie projektowym jak znaczniki na mapie przestrzeni. Projektant, niezależnie od wyzwań projektowych potrafi skonfigurować wszystkie znaczniki w taki sposób, aby w zestawieniu kształtowały jedną spójną całość, aby pasowały do siebie w zmiennych konfiguracjach, tworząc za każdym razem nowy, oryginalny układ, zarówno w przestrzeni wyobraźni / warsztatu projektowego, jak i w przestrzeni realnej – projektowanej. Taki całościowy model kształcenia pozwala na uwrażliwienie oka/zmysłów przyszłego projektanta, wzbudzenie w nim potrzeby wnikliwego oraz holistycznego spojrzenia na i w (IN) otaczającą go rzeczywistość. To nauka patrzenia i widzenia, czyli rozumienia (ang. I see – widzę, rozumiem). Dostrzeganie niezliczonych zależności, relacji, interakcji pomiędzy elementami w danym kontekście, jak również interakcji z odbiorcą/użytkownikiem tej przestrzeni, są bazą do samodzielnego poszukiwania i kreowania. Na wystawie wyeksponowano prace dyplomowe zrealizowane w zakresie specjalizacji w Katedrze Projektowania Architektury Wnętrz, Katedrze Projektowania Mebli i Elementów Wyposażenia Wnętrz oraz Katedrze Projektowania Przestrzeni Ekspozycyjnych. Prezentację uzupełniają projekcje, które pokazują prace wykonane w obrębie Katedry Sztuk Pięknych, Katedry Nauki i Sztuki Projektowania oraz całokształt działalności Wydziału Architektury Wnętrz. Dopełnieniem prezentowanych materiałów są etiudy filmowe ukazujące osobowości prowadzących, ilustrujące ich temperament i dorobek artystyczno-projektowy i jego nierozerwalny związek z treściami przekazywanymi w procesie edukacji na WAW".

Wernisaż odbędzie się 26 marca o godzinie 17:00 w Galerii ASP w Krakowie (ul. Basztowa 18). Wystawa trwać będzie do 16 kwietnia.

Kurator: Karolina Baniowska

Zespół projektowy:

Patrycja Ochman-Tarka | Małgorzta Zbroińska-Piątek

Współpraca:

Wojciech Kapela | Juliusz Kosin | Dawid Królicki | Piotr Noga | Katarzyna Zielińska

Uczestnicy wystawy:

- dyplomanci WAW: Ina Aszkiełowicz, Aneta Burzec, Adrianna Chlebicka, Anna Dąbek, Klaudia Dębska, Sylwia Gielata, Emilia Grzesik, Natala Hudzik, Agata Jaworska, Anna Kaniewska, Julia Lachowska, Daria Plastinina, Jagoda Pogroszewska, Izabela Rajnfus, Katarzyna Rząsam, Sylwia Siudak, Marta Wolny, Agnieszka Wójcik

- studenci WAW: Klaudia Bugajska, Stanislava Danylenko, Anna Dudek, Marta Horowi, Natalia Niżnik, Ewa Polak, Konrad Porębski, Natalia Sączek, Ewa Słodzińska, Dominika Suchy, Agnieszka Wygoda

- kadra WAW: mgr Hubert Albertusiak, mgr Karolina Baniowska, mgr Bożena Błażewicz-Tomczyk, dr hab. Marek Błażucki prof. ASP, dr hab. Marek Braun prof. ASP, prof. Jacek Cupryś, mgr Kaja Czajczyk, dr Witold Gawłowski, prof. Beata Gibała-Kapecka, dr hab. Jacek Jędo prof. ASP, dr Magdalena Jurkowska, dr Wojciech Kapela, dr hab. Marek Kordyaczny prof. ASP, dr Juliusz Kosin, mgr Dawid Królicki, dr hab. Joanna Kubicz prof. ASP, prof. Roman Kurzawski, prof. Ewa Kutermak-Madej, dr Joanna Łapińska, mgr Anna Markowska, dr hab. Michał Misiak prof. ASP, mgr Piotr Noga, dr Patrycja Ochman-Tarka, prof. Elżbieta Pakuła-Kwak, dr hab. Magdalena Pińczyńska prof. ASP, dr hab. Anna Pyrkosz, dr hab. Łukasz Sarnat, prof. Jacek Siwczyński, dr Katarzyna Stryszowska-Winiarz, mgr Anna Syczewska, dr Tomasz Wesołowski, dr Tomasz Westrych, dr Małgorzata Zbroińska-Piątek, prof. Rafał Ziembiński, dr Paweł Żelichowski.