16 września 2022 r.

3 października krakowska Akademia Sztuk Pięknych rozpocznie nowy rok akademicki 2022/2023. Wykład inauguracyjny wygłosi światowej sławy artystka, rzeźbiarka dr Katarzyna Kozyra. Uroczystość odbędzie się w Auli ASP w Krakowie przy pl. Matejki 13 o godzinie 18:00, a całość będzie transmitowana przez nasze social media.

Takiej Inauguracji ASP jeszcze nie miała. Wydarzenie swoją obecnością uświetni wielu znamienitych gości ze świata kultury, sztuki i nauki.

Rozpoczniemy od wystąpienia JM Rektora prof. dr hab. Andrzeja Bednarczyka. Następnie uroczysta immatrykulacja, podczas której Rektor przyjmie nowe studentki i nowych studentów I roku.

Wykład inauguracyjny zatytułowany „Orlando. Biografie” wygłosi dr Katarzyna Kozyra. Rzeźbiarka, fotografka, autorka performansów, filmów, instalacji wideo oraz akcji artystycznych. Jest czołową reprezentantką i współtwórczynią nurtu sztuki krytycznej w Polsce. W ciągu ostatnich dekad prace Katarzyny Kozyry były wystawiane w muzeach i instytucjach na całym świecie. W 2013 roku „Huffington Post” zaliczył dr Kozyrę do grona dziesięciu najważniejszych artystek nowego milenium. Jej twórczość cechuje głęboko rozwinięta interdyscyplinarność oraz szerokie spectrum podejmowanych działań artystycznych.

Dr Katarzyna Kozyra jest laureatką wielu nagród krajowych m.in. nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011) i Paszportu „Polityki” (1997) oraz zagranicznych m. in. otrzymała honorowe wyróżnienie za instalację wideo „Łaźnia męska” na 48. Biennale Sztuki w Wenecji.

Inauguracja będzie tłumaczona na Polski Język Migowy oraz transmitowana przez nasze kanały social media Facebook oraz Vimeo.

Na zakończenie uczestnicy inauguracji będą mieli okazję zwiedzić najnowszą wystawę Galerii ASP „Share Your Anger”.