15 czerwca 2023 r.
Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, prof. Andrzej Bednarczyk zaprosza wszystkich na „Święto studentów, kolekcjonerów i mecenasów”. Uroczystość wpisująca się w pejzaż Wystawy Końcoworocznej ASP im. Jana Matejki w Krakowie odbędzie się 17 czerwca 2023 o godz. 18.00, w Auli ASP przy Pl. J. Matejki 13.

Tym wydarzeniem Akademia chce rozpocząć budowania nowej tradycji wspólnego świętowania wszystkich, którzy są bezpośrednio zaangażowani w powstawanie młodej sztuki. W sobotę uhonorujemy mecenasów ASP, ale także stworzymy możliwości wzajemnego poznania się mecenasów z młodymi artystami. Pragniemy, by to spotkanie wokół wartości naczelnej, którą jest sztuka, miało charakter bliski i osobisty.

Przez wieki mecenat, pozwalał artystom swobodnie tworzyć, skupiać się na tym co w działaniu twórczym jest najważniejsze. Opieka nad artystami przyniosła tworzenie się kolekcji, te zaś dały początek najsłynniejszym muzeom i galeriom, funkcjonującym na niemal wszystkich kontynentach. Istotne jest więc podtrzymywanie tego, co w sensie ponadczasowym, mecenatowi artystycznemu i kolekcjonerstwu jest przypisane.

Liczymy, że spotkanie pasjonatów sztuki ze studentami przyczyni się do budowania trwałych i wartościowych relacji. Wielkim przywilejem Akademii jest uhonorowanie wszystkich, którzy wspierają młodych artystów, albowiem istotne jest to, by ta działalność stała się powszechnie znana.

Zapraszamy i oczekujemy przybycia wszystkich, którym artystyczne wrzenie krakowskiej ASP jest bliskie.

Podczas wyjątkowego wieczoru galowego, będziemy mogli spotkać się z przedstawicielami firm, organizacji oraz instytucji wspierających Akademię i podziękować za podjęte działania, których adresatami są przede wszystkim młode, kreatywne osoby, studiujące na wszystkich siedmiu wydziałach i dziewięciu kierunkach. Mecenat umożliwia także działanie organizacji wystaw i wydarzeń artystycznych.
Najcieplejsze podziękowania popłyną ze sceny do przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którymi są:
  • Bank Pekao S.A. – Patron Galerii ASP
  • Santander Bank Polska S.A. – fundator nagród Santander
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – stale współpracujący z Akademią i współorganizujący Open Eyes Art Festival
  • Krakowski Park Technologiczny – budujący kolekcję krakowskiej sztuki, wspierający Open Eyes Art Festival
  • Agencja Artystyczna GAP – współpracująca z Akademią i tworząca Open Eyes Art Festival
  • Narodowy Bank Polski Oddział Krakowski – wspierający organizację wystaw, udostępniający przestrzenie ekspozycyjne i wsparcie organizacyjne podczas Open Eyes Art Festival
  • Consultronix S.A. – fundator nagrody Consultronix CX Art, wspierający Galerię Młodej Sztuki oraz studentów Wydziału Malarstwa oraz organizację Open Eyes Art Festival
  • Fundacja Galerii Dystans – organizator konkursu dla najzdolniejszych studentów ASP Call4Arts
  • Galeria Artemis – przyznająca nagrody za wyróżniające się prace na Wystawie Końcoworocznej
  • Zofia Weiss Gallery – wspierająca młodych artystów

Naszym pragnieniem jest docenienie także przyjaciół Wydziałów Akademii Sztuk Pięknych, wśród których znajdują się:

• Firma SICO Polska
  • Hi!Brands Agencja Reklamowa
  • Firma Lanzet – Horst Unterlandstättner, Peter Koprek
  • Instytut Polski w Sztokholmie
  • Firma Maxfliz
  • Firma Blum
  • AQForm Lightning Solutions
  • Corian Design
  • DuPont Polska Sp. z o.o.

Oprawę wydarzenia przygotowały Wydział Intermediów oraz z Wydziału Malarstwa – kierunek scenografia.