W Galerii 4 Ściany, w dniach od 24 lutego do 14 marca można oglądać rzeźby Zbigniewa Strzelczyka, studenta IV roku Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, który od czterech lat rozwija swoje rzeźbiarskie umiejętności w pracowni profesora Mieszka Tylki.

To druga indywidualna wystawa honorująca dokonania naszych studentów, którzy mają szczególne osiągnięcia z przedmiotów artystycznych, po zeszłorocznej wystawie malarstwa Katarzyny Bizoń tym razem wnętrze Galerii opanowały białe, gipsowe i trochę nierealne eksponaty, spięte tajemniczym i równie nierealnym tytułem – Kandelary dewocyjne.

Prace, przygotowane specjalnie z myślą o zbliżającej się wystawie odchodzą od tradycyjnego, studyjnego podejścia, choć i takie przykłady odnajdziemy na wystawie. Większość to swobodne wariacje na temat ludzkiej postaci i głowy, w tym ostatnim przypadku z wykorzystaniem zaskakujących rekwizytów, naturalnych zwierzęcych rogów i czaszek.

Profesor Mieszko Tylka, który otwierał wystawę, tak napisał w folderze który towarzyszył wystawie: Tytuł oraz zestaw rzeźb jest nieoczekiwany i zadziwiający. Wszystko posiada jednak dużą dawkę energii i poczucia humoru. Sam autor mówi: Miałem sen, w którym dowiedziałem się, że moja pierwsza wystawa będzie miała tytuł „Kandelary dewocyjne". Takim argumentom nic nie można przeciwstawić – tak ma być. (...) Nie wiadomo gdzie jest większa dawka ironii i humoru. Jedna praca przejmuje narrację od drugiej. W całym zestawie prac czuje się spójność formalną i ideową. Pamiętać należy również, że Autor jest na początku swojej drogi twórczej i ma prawo do poszukiwań – czasem nawet ekstremalnych.

Zbigniew-Strzelczyk-5