Któż nie zna takich filmów jak „Pociąg”, „Matka Joanna od Aniołów”, „Faraon”, „Austeria” czy „Quo vadis?”? Ale kto wie, że ich reżyser Jerzy Kawalerowicz swoje pierwsze artystyczne i twórcze kroki stawiał na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych? 19 stycznia br. w Krakowie obchodzić będziemy uroczyście stulecie urodzin tego znanego na całym świecie reżysera, inaugurując tym samym „Rok Kawalerowicza”.

ASP oraz współorganizatorzy wydarzenia „100 lat Jerzego Kawalerowicza” zapraszają 19 stycznia do:

• Muzeum Fotografii „MuFo”, (ul. Józefitów 16), na godz. 16.00, gdzie grupy max. do ośmiu osób będą mogły pod okiem przewodnika zapoznać się z unikatowymi zbiorami tego muzeum.
  • Kina „Mikro” (Kraków, ul. Lea 5) na godz. 17.00, gdzie odbędzie się projekcja i spotkanie wokół prapoczątków twórczości Jerzego Kawalerowicza – jego studiów na krakowskiej ASP i fenomenu krakowskiej „Prafilmówki” - pierwszej szkoły filmowej zorganizowanej na ziemiach polskich w 1945 roku.

W trakcie spotkania zostaną pokazane rzadko wyświetlane filmy:

• „2x2=4” (1945, reż. Antoni Bohdziewicz, 33’),
  • „Wieliczka” (1946, reż. Jarosław Brzozowski, 17’)
  • „Łopuszna. Ziemia nieznana” (1945, reż. Tadeusz Makarczyński, 19’)

Po projekcji w rozmowie wezmą udział m.in: prof. dr hab. Małgorzata Radkiewicz, prof. dr hab. Tadeusz Lubelski, dr hab. Robert Sowa, prof. ASP - Prorektor ASP w Krakowie, dr hab. Rafał Syska, prof. UJ – Dyrektor NCKF w Łodzi.

Celem spotkania będzie zainicjowanie „Roku Kawalerowicza”, zarysowanie działań na rok 2022 i podkreślenie roli Krakowa w biografii artystycznej Kawalerowicza, a także przypomnienie roli tzw. „Prafilmówki”, czyli pierwszej szkoły filmowej zorganizowanej na ziemiach polskich w 1945 r. Dzięki zasygnalizowaniu edukacji Kawalerowicza na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (jedynej uczelni, w jakiej przyszły reżyser studiował), przywołamy artystyczno-intelektualny klimat pierwszych miesięcy po wyzwoleniu Krakowa, a także podkreślimy ambicje Krakowa jako ukierunkowanego na przyszłość miasta filmu i mediów.

Kawalerowicz spajał swoją osobą całe powojenne kino – najpierw jako student krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i uczestnik krakowskiego Kursu Przygotowania Filmowego oraz Warsztatu Filmowego Młodych, potem asystent przy „Ostatnim etapie” Wandy Jakubowskiej i samodzielny reżyser epickich dzieł przełamujących sztywność stalinowskich poetyk. Szybko stał się cenionym na całym świecie autorem wieloznacznych, głębokich intelektualnie, ale zarazem zachwycających aktorstwem i precyzją reżyserii fresków. Jego filmy, nagradzane na całym świecie, w tym na festiwalach w Cannes i Berlinie, przyniosły polskiemu kinu także jedną z pierwszych nominacji do Oscara, otrzymaną za film „Faraon”. Kawalerowicz pod koniec życia aktywnie działał w wolnorynkowym systemie produkcyjnym, kierował Studiem Filmowym „Kadr” i stał się autorem jednego z najdroższych filmów po 1989 roku – oczekiwanej przez dekady adaptacji „Quo vadis?”.

Takim Jerzy Kawalerowicz został zapamiętany – był jedną z najjaśniejszych postaci polskiej kultury drugiej polowy XX wieku, artystą, o którym pamięć powinna być stale pielęgnowana, a wiedza o jego dokonaniach stale popularyzowana.

Wydarzenia mają charakter otwarty i niebiletowany. Obowiązują obostrzenia covidowe.