08 listopada 2022 r.

Od 17 do 18 listopada odbędzie się Konferencja Aneksy kultury. Narracja. Dostępność. Technologia. Jej organizatorem jest Katedra Projektowania Przestrzeni Ekspozycyjnych Wydziału Architektury Wnętrz ASP im. J. Matejki w Krakowie. Wydarzenie odbędzie się w ramach Open Eyes Art Festival. Konferencja objęta została Honorowym Patronatem Rektora ASP Profesora Andrzeja Bednarczyka.

Ideą przewodnią 3 edycji konferencji jest zebranie i wymiana doświadczeń środowiska życia kulturalnego, działającego w przestrzeniach muzealnych, akademickich i uniwersyteckich oraz promocja działań artystów, projektantów poruszających się w dziedzinach organizacji przestrzeni ekspozycyjnych. Proponujemy dyskurs o społecznej roli i odpowiedzialności szeroko rozumianych przestrzeni kulturowych, zwracając w tym roku szczególnie uwagę trzy aspekty: narrację, dostępność i technologię.

Aneksy z łac. annexus – związek, dodatek, połączenie – odnoszące się w tytule konferencji do kultury dotyczą tworzenia niematerialnej: intelektualnej i twórczej przestrzeni wspólnej dla badaczy, pracowników muzeów, instytucji kultury, nauki i sztuki, kuratorów, artystów i projektantów oraz pracowników naukowo-dydaktycznych uczelni wyższych w Polsce. Przestrzeni wymiany doświadczeń, wiedzy i osiągnięć projektowych, wyników badań i rozważań teoretycznych oraz dyskursu na temat społecznej odpowiedzialności i dostępności muzeów, ich roli terapeutycznej dla społeczeństwa postpandemicznego, wirtualizacji wystawiennictwa, idei zero waste w projektowaniu ekspozycji.

Miejsce: Aula ASP, pl. J. Matejki 13

Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.