W imieniu Platformy Badań Artystycznych zapraszam Państwa do wzięcia udziału w organizowanym przez nas konkursie "Wysokie Loty" im. Jana Wnęka z Odporyszowa.
Konkurs ma charakter interdyscyplinarny, Wasze prace będziemy przyjmować do 3 maja 2020, a suma nagród wynosi 30 000 złotych.

wysokie loty 2020 plakat

Uczestników zapraszamy do nadsyłania prac podejmujących tematykę lotu, chęci i odwagi wzniesienia ponad własne ograniczenia, nieskrępowanego marzenia jako niezbywalnego elementu procesu twórczego oraz pracy nad przełamaniem niemożliwego. Patron konkursu, legendarny dziewiętnastowieczny lotnik z podtarnowskiej wsi symbolizuje zwycięski talent i upór zaprzęgnięty wbrew niemożliwemu.
Szczególnym kierunkiem wskazanym przez organizatorów konkursu jest zaangażowanie się młodych artystów i designerów w projekty poświęcone osobom niepełnosprawnym, z istotnym uwzględnieniem takich aspektów jak estetyczny wyraz formy, aspirującej nie tylko ku celom funkcjonalnym, ale również tym mającym być manifestem tożsamościowym twórcy i użytkownika. Wygląd opracowywanej formy ma wybiegać na przeciw głęboko ludzkiej potrzebie łączenia użyteczności z wyjątkowością, a co za tym idzie ma potwierdzać respekt twórcy dla godności osoby niepełnosprawnej, jako posiadającej potrzeby estetyczne. Przy czym organizatorom zależy na animowaniu działań projektowych i artystycznych daleko poza typowe rozstrzygnięcia estetyczne charakterystyczne dla utylitarnego designu w służbie osobom niepełnosprawnym.
Organizatorzy jednakowoż zaznaczają dobitnie, iż prace artystyczne nie nawiązujące do tego co napisano w akapicie powyżej, będące wolną kreacją w duchu marzenia, lotu etc (patrz akapit pierwszy) będą traktowane z całą przysługującą im powagą, a o ocenie każdego zgłoszonego do konkursu dzieła będzie przesądzać siła jego artystycznego oddziaływania.

Życząc Państwu Wysokich Lotów
prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk

PS. Szczegółowe informacje mogą Państwo odnaleźć na naszej stronie konkursu na Facebooku https://www.facebook.com/wysokielotyasp oraz uzyskać od wydziałowych koordynatorów:

• Wydział Architektury Wnętrz - Dawid Królicki
  • Wydział Form Przemysłowych - Fryderyk Zyska