Współpraca pomiędzy Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i Bezalel Academy of Art and Design Jerusalem w ramach programu AESTHETICS & BIAS sięga roku 2008, gdy wspólnie zorganizowane zostały pierwsze warsztaty w Jerozolimie. Autorami projektu są Adina Bar On i Artur Tajber. W poniedziałek, 23 listopada 2015 r. JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, prof. Stanisław Tabisz w ramach tego programu zainaugurowała cykl dziesięciodniowych warsztatów "Sztuka i uprzedzenia", które potrwają do 2 grudnia. W warsztatach czynny udział biorą studenci z obu uczelni (po dziesięciu z każdej). Kolejne dziesięciodniowe warsztaty odbędą się w Izraelu w marcu 2016 r.

Założeniem i podstawą całego programu jest możliwość stworzenie unikalnej platformy weryfikacji artystycznych aspiracji uczestników – motywacji, umiejętności, wiedzy i doświadczenia – poprzez intensywny kontakt z osobami i realiami „innej rzeczywistości” oraz praktyki z zakresu sztuki performance, site specific, kontekstualizmu. W trakcie realizacji programu uczestnicy odwiedzają wybrane, ważne z istotnych punktów widzenia miejsca. Wybór partnerstwa jest tu kluczowy z racji więzów i obciążeń, które łączą i dzielą – kulturowo, historycznie, psychologicznie – Żydów i Polaków, społeczności związanych historią, symbiozą i konfliktami. Relacje polsko-żydowskie, ze wszystkimi ich obciążeniami, traktujemy jako żywy, unikalny teren badań i doświadczeń.

W warsztatach biorą udział studenci uczelni z Jerozolimy i Krakowa, którzy sami niekoniecznie muszą być z pochodzenia Żydami lub Polakami, jako że na obu uczelniach studiuje młodzież różnego pochodzenia i obywatelstwa, lecz których doświadczenie i plany kształtowane są w zdefiniowanym otoczeniu kulturowym. Wspólna praca artystyczna, intensywne spotkania i rozmowy, prowadzą do rozpoznania, nazwania i zważenia uwarunkowań, przyzwyczajeń, uprzedzeń i motywacji, co dla aspirujących do twórczości, do pracy nad tkanką kulturową, ma znaczenie kluczowe.

Zapraszamy także na wernisaż podsumowujący wspólne warsztaty, który odbędzie się 1 grudnia 2015 r. o godzinie 19.00 w Galerii Opcja (Wydział Intermediów, ul. Piłsudskiego 38, na parterze).

pikto aesthetic