W Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku została otwarta nowa wystawa pt. "KRAKOWSKA SZKOŁA RZEŹBY". To wielopokoleniowa prezentacja twórczości artystów związanych z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w ramach  cyklu rzeźba - prezentacje środowisk akademickich w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Przekrojowa ekspozycja obejmie prace kilkudziesięciu pedagogów oraz absolwentów wydziału. Wśród nich dzieła rzeźbiarzy – pedagogow, którzy aktywnie tworzyli środowisko rzeźbiarskie lat 60. i 70. jak i przedstawicieli najmłodszego pokolenia.

Wszystkich łączy krakowska Akademia - rożni postawa wobec materii, warsztatu, formy. Idea zawarta w tytule wystawy to przyczynek do szerszej refleksji; pytanie o potencjał środowiska w kontekście wielowiekowej tradycji i współczesnych wyzwań a także próba odpowiedzi dotyczącej miejsca na artystycznej i akademickiej mapie ośrodków sztuki rzeźbiarskiej w Polsce.

Wystawę można ogladać do 1 lutego 2015 roku.

Muzeum Rzeźby Współczesnej, 13 grudnia 2014 – 1 lutego 2015

Kurator: Ewa Janus

Koordynator ze strony CRP: Anna Podsiadły

Artyści uczestniczący w wystawie: Karol Badyna, Marita Benke-Gajda, Wiesław Bielak, Tomasz Bielecki, Sławomir Biernat, Stefan Borzęcki, Magdalena Cisło, Michał Dąbek, Iwona Demko, Marek Dryniak, Czesław Dźwigaj, Dobiesław Gała, Andrzej Getter, Janusz Janczy, Ewa Janus, Marian Konieczny, Jacek Kucaba, Jan Kuka, Józef Murzyn, Krzysztof Nitsch, Marcin Nosko, Jerzy Nowakowski, Krystyna Orzech, Antoni Porczak, Bogusz Salwiński, Józef Sękowski, Bartłomiej Struzik, Andrzej Szymczyk, Aleksander Śliwa, Piotr Twardowski, Jan Tutaj, Agnieszka Wach, Mariola Wawrzusiak-Borcz, Bartłomiej Węgrzyn, Tomasz Wenklar, Krzesimir Wiater, Katarzyna Woźniak, Andrzej Zwolak