Rozstrzygnięty został konkurs na projekt pomnika Witolda Pileckiego na koniu, który ma stanąć na rondzie przy Parku Miejskim w Chrzanowie. Zwycięzcami jest trójka artystów - Krzesimir Wiater, Jacek Dudek i Andrzej Dromert - związanych z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Zwycięska praca przedstawia Witolda Pileckiego skaczącego przez przeszkodę na koniu. Jego tylne nogi znajdują się na postumencie, natomiast przednie zawieszone są w powietrzu. Rotmistrz w lewej ręce trzyma wodze, zaś w prawej uniesioną szable. Pomnik ma powstać na rondzie u zbiegu ulic: Oświęcimskiej, Śląskiej i Skorupki, znajdującym się przy Parku Miejskim w Chrzanowie. Pomysłodawcą budowy pomnika są dr Ryszard Sobieraj, Prezes Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. rtm. Witolda Pileckiego w Chrzanowie oraz Ryszard Kosowski, burmistrz tego miasta. Jego odsłonięcie ma nastąpić w 2020 roku, w setną rocznicę wojny z bolszewikami w 1920 roku.

Pilecki Wiater_Dudek_Dromert_1

Pilecki Wiater_Dudek_Dromert_2

Pilecki Wiater_Dudek_Dromert_3

Witold Pilecki - oficer kawalerii WP, uczestnik wojny z bolszewikami w 1920 roku i z Niemcami w 1939 roku, dobrowolny więzień KL Auschwitz, zorganizował konspirację wojskową i przez prawie trzy lata informował Komendę Główną ZWZ/AK o sytuacji w tym obozie. Jego raporty były przekazywane aliantom. Po ucieczce z obozu oświęcimskiego z kolei tworzył tajną organizację NIE (Niepodległość) na wypadek sowieckiej okupacji Polski. Walczył w Powstaniu Warszawskim i był jeńcem wojennym w obozie Murnau. Po wojnie służył w II Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa we Włoszech. Wrócił do Polski i został aresztowany w maju 1947 r. przez funkcjonariuszy UB. Po okrutnym śledztwie, które przeszedł w więzieniu na Mokotowie, w okresie terroru stalinowskiego odbył się Jego proces i jako rzekomego agenta obcego wywiadu skazano go na karę śmierci. Zbrodniczy wyrok wykonano 25 maja 1948 roku.

Na konkurs wpłynęło 21 prac. W ścisłym finale znalazły się cztery projekty. Wszystkie, zgodnie z regulaminem konkursu, przedstawiały rotmistrza na koniu. W każdej propozycji Witold Pilecki trzyma w rękach szable. Jury konkursowym kierowała dr hab. Ewa Janus prof. ASP - Dziekan Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Pilecki Wiater_Dudek_Dromert_4

Pilecki Wiater_Dudek_Dromert_5