Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie rozpoczyna realizację projektu "Letnia Szkoła Designu na ASP w Krakowie". Projekt realizowany jest w ramach programu POWR.03.01.00-IP.08-00-UMO/17, umowa nr POWR.03.01.00-00-U168/17 z dnia 07.08.2018 r., zawarta z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Jego adresatem są dzieci.

lsd

Warsztaty i wykłady realizowane w ramach projektu będą dotyczyć różnych działań sprzyjających twórczości i kreatywności twórczej. Głównym ich celem będzie rozwijanie i kształcenie dyspozycji twórczych i postawy twórczej. Kolejne zajęcia w cyklu odnosić się będą do różnych form działalności artystycznej i projektowej.

Podczas zajęć dzieci zetkną się z takimi środkami wyrazu, jak: rysunek, malarstwo i fotografia a także różnymi technikami i materiałami stosowanymi podczas powstawania projektu (batik, stempel, pióra gęsie do pisania, transfer na tkaninie i wiele innych) i poznają specyfikę poszczególnych mediów. Będą miały okazję do uruchomienia myślenia wizualnego oraz działania kreacyjnego.

Warsztaty będą zarówno służyły rozwojowi kreatywności i innowacyjności, jak również uczyły rozwiązywania problemów na gruncie poszczególnych działań twórczych. Zadaniem warsztatów będzie rozwijanie zdolność do działania i osiągania celu. Samodzielne wykonywanie projektów i prac plastycznych niewątpliwie poszerza możliwości twórcze dzieci, pobudza wyobraźnię, inicjatywę, pomysłowość, podnosi samoocenę oraz wiarę w swoje możliwości. Program ma na celu wspomaganie rozwoju młodego człowieka, dokonywanie w nim pozytywnych zmian, uwrażliwianie go na piękno oraz przygotowanie do aktywnego uczestnictwa we współczesnym świecie. Bardzo ważnym aspektem będzie także pobudzanie w uczestnikach krytycznego myślenia poprzez konieczność dokonywania wyborów oraz selekcji powstałych prac. Dzieci będą miały za zadanie spojrzeć krytycznie nawzajem na swoje prace. Przewidziane są również ćwiczenia zespołowe, które niewątpliwie przyczynią się do podniesienia umiejętności współpracy oraz pracy zespołowej.

Główny cykl zajęć odbywać się będzie w czerwcu i lipcu 2019 i 2020 roku. Dodatkowo zajęcia będą odbywać się raz w miesiącu od października do kwietnia (wg harmonogramu).

Zajęcia czerwcowe dedykowane są dzieciom z terenów wiejskich w Małopolsce - nasi prowadzący będą dojeżdżać na zajęcia w zrekrutowanych ośrodkach (rekrutacja na zajęcia odbywać będzie się w marcu-kwietniu 2019).

pikto lsd