Miło nam poinformować, że literniczy mural "Literackie graffiiti" realizowany przez studentów i absolwentów Wydziału Grafiki został zakwalifikowany do ścisłego finału największego konkursu projektowania w Europie – European Design Awards 2012 w kategorii Signs&Display.

LITERACKIE GRAFFITI / TYPOMURAL – warsztaty typografii miejskiej + stworzenie w przestrzeni publicznej literniczego muralu przedstawiającego kilkunastometrową półkę z książkami/ grzbietami książek.

W dniach 22-23.10 w Galerii ZNACZY SIĘ, w ramach akcji Strefa Wolnego Czytania, odbyły się warsztaty LITERACKIE GRAFFITI / TYPOMURAL skierowane do osób interesujących się grafiką i typografią. W trakcie warsztatów i kilka dni po ich zakończeniu kilkanaście osób zmieniało przestrzeń galerii w regał z książkami. Szykowano szablony, sprawdzano kroje, dopracowywano szczegóły. Grupa młodych artystów pod przewodnictwem doświadczonych twórców przeniosła projekt w przestrzeń miasta.

Gotowy mural, w rozmiarze około 150 m kwadratowych, ma przywodzić na myśl szafkę biblioteczną gęsto zapełnioną książkami (od ziemi do samego szczytu budynku, na którym będzie namalowany). Uczestnicy warsztatów zaprojektowali grzbiety książek – ale tylko tytułów lub/i nazwisk autorów, wyłącznie w warstwie literniczej – bez rysowania krawędzi czy konturów książek. Każdy z uczestników zapisał swoje ulubione tytuły własnym krojem lub wybraną literą gotową. Przy realizacji muralu, zostały one przeniesione w skali na ścianę przy użyciu wybranej przez techniki (do wyboru – litera szablonowa, narzędziowa, kolażowa, wycięta z papieru, namalowana, wykaligrafowana, itd.). Przeniesione na ścianę „grzbiety” utworzyły wielkoformatowy kolaż typograficzny. Każdy z uczestników stworzył własny regał ulubionych książek.

Miejsce: ściana budynku przy ulicy Traugutta 3a. Ściana pozyskana dzięki współpracy ze Spółdzielnią „Kabel”, która wyraziła zgodę na wykonanie muralu. Ściana znajduje się w miejscu odwiedzanym przez turystów, na trasie z Podgórza/Kazimierza do MOCAK-u, tuż obok rzeźby Mirosława Bałki.

Pieczę artystyczną nad projektem sprawowali: Aleksandra Toborowicz i Artur Wabik

Uczestnicy: Joanna Kogut, Weronika Kasprzyk, Paulina Lichwicka, Aleksandra Piórek, Pio Kalinski, Anna Mielniczek, Artur Wabik, Ewa Landowska, Karolina Źrebiec i Teoniki Rożynek, Aleksandra Toborowicz, Artur Blusiewicz

Listopad 2011. Podgórze-Zabłocie Kraków - ul. Traugutta 3a

typomural