Od 14 lutego 2020 roku w Galerii ASP zagości wystawa „Kobiecy rezerwuar”, która zaprezentuje twórczość Marii Pinińskiej-Bereś, wybitnej polskiej rzeźbiarki, performerki, autorki environmentów, instalacji i obiektów. Jest to pierwszy pokaz artystki zorganizowany w murach jej macierzystej uczelni. Jest również jednym z wydarzeń wieńczących Rok Kobiet z ASP.

Wernisaż odbędzie się 20 lutego 2020 r. o godzinie 18.00. „Kobiecy rezerwuar” w Galerii ASP zakończy finisaż 12 marca 2020 r. połączony ze spotkaniem z córką artystki Bettiną Bereś o godzinie 18:00. Rozmowę poprowadzi kuratorka wystawy Iwona Demko.

mpb ilustracja 01

W trakcie dorastania i po wkroczeniu w życie dorosłe „kolekcjonowałam” sytuacje, zachowania i obyczaje, które uważałam za krzywdzące i upokarzające kobiety. Ale spostrzeżenia te były skrzętnie skrywane, z nikim nie dzieliłam się swoimi wrażeniami i wnioskami. W 1965 roku, gdy zerwałam z rzeźbą warsztatową i zwróciłam się ku własnej osobowości, odblokował się nagle, ten KOBIECY REZERWUAR. Bardzo przeżywałam gdy zaczęłam pokazywać te tak jednak osobiste prace. Było to przekroczeniem norm. Spotykałam się często z męską drwiną, niewybrednymi aluzjami jak i niszczeniem szeregu moich prac na wystawach, przez anonimowego sprawcę.

Maria Pinińska-Bereś, cytat z publikacji wydanej przy okazji wystawy „Maria Pinińska-Bereś. Ślad kobiety” w BWA Galeria Sztuki w Olsztynie, 2017, s. 26-27.

Maria Pinińska-Bereś (ur. 17 VIII 1931 r. w Poznaniu, zm. 20 IV 1999 r. w Krakowie). Rzeźbiarka i performerka. Autorka environmentów, instalacji, i obiektów. Od 1950 roku studiowała na Akademii na Wydziale Rzeźby, od trzeciego roku (1953-1956) w pracowni Xawerego Dunikowskiego, jako jedna z najbardziej cenionych studentek pośród wszystkich z pracowni.
Niedługo po dyplomie pomalowała jedną ze swoich rzeźb na intensywny, różowy kolor. Był to moment, kiedy po raz pierwszy użyła w swojej twórczości tego koloru, który od lat 60. stał się kolorem emblematycznym w jej twórczości.
Rok po dyplomie poślubiła kolegę z pracowni X. Dunikowskiego - Jerzego Beresia. Razem z mężem brała czynny udział w życiu kulturalnym Krakowa. W 1962 roku razem zainicjowali cykliczne wystawy-konkursy „Rzeźba Roku”, które odbywały się regularnie prawie przez 20 lat. Od 1979 roku była członkinią Grupy Krakowskiej.

Po porzuceniu tradycyjnych technik rzeźbiarskich, zdecydowała się na materiały bardziej miękkie i lekkie. Początkowo wykonywała prace z papier mâché, potem szyła z tkaniny. Używała lekkich konstrukcji drewnianych, gąbki. Jej twórczość określana jest jako feministyczna, chociaż ona sama miała wobec feminizmu krytyczną postawę.

mpb ilustracja 03

Maria Pinińska-Bereś, „Sztandar-gorset”, 1967. © Fundacja im. MariiPinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia

W 1958 roku Maria urodziła Bettinę Bereś, która w przyszłości stała się malarką.
W 1980 roku na wystawie w Krzysztoforach, Maria wystawiła oprócz prac rzeźbiarskich, album ze zdjęciami jej rzeźb. W czasie trwania wystawy w albumie zniknęły niektóre zdjęcia oraz pojawiły się anonimowe, ubliżające wpisy.

mpb ilustracja 04

Maria Pinińska-Bereś, zdjęcie albumu „Przedmioty z lat 1968–1974”, fot. Przemysław Wideł

Od wystawienia albumu w Krzysztoforach minęło 40 lat. Początkowo tworząca w cieniu męża Pinińska, dzisiaj jest coraz bardziej znana. Obecnie jej prace znajdują się w wielu kolekcjach, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Kuratorka wystawy

Iwona Demko

Wystawa czynna

od 14 lutego do 12 marca 2020
wtorek-niedziela 13:00-18:00

Prace prezentowane na wystawie dzięki uprzejmości Fundacji im. Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia.

Organizatorzy:

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie