15 listopada 2019 roku w Sali Senackiej ASP odbyła się uroczystość wręczenia "Medalu Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki", Profesor Annie Bulandzie - Pantalacci, absolwentce Wydziału Grafiki naszej Akademii, a dzisiaj pedagoga na Uniwersytecie Nauk Ścisłych i Designu w Trewirze (Niemcy).

Bulanda Pantalacci medal asp

W maju Senat ASP na wniosek obecnych i byłych najwyższych władz Akademii z prof. Janem Pamułą na czele oraz Dziekan Wydziału Rzeźby prof. ASP Ewą Janus, w uchwale z dnia 24 maja 2019 przyznał Profesor Annie Bulandze - Pantalacci "Medal Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki".
W specjalnym liście do Pani Profesor podkreślono, że jest to wyróżnienie "w uznaniu za szczególne zasługi w upowszechnianiu na forum krajowym i międzynarodowym dobrego imienia Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Polskiej Kultury i Nauki oraz wybitne osiągnięcia w obszarze innowacyjnych metod edukacyjnych filozofii nauczania i pedagogiki twórczej.
Jesteśmy dumni, z osiągnięć Pani Profesor, wiedząc, że jako osoba cieszącą się wysokim międzynarodowym autorytetem, posiadająca szczególne osiągnięcia w zakresie tworzenia efektywnej współpracy upowszechniającej wiedzę o osiągnięciach polskiej Kultury i Nauki, właśnie tutaj, w murach krakowskiej Akademii zaczynała swoją artystyczną drogę i nadal podtrzymuje twórczo te związki.
Od wielu lat przynosi Pani zaszczyt Akademii prowadząc międzynarodową aktywność edukacyjną poprzez autorskie międzynarodowe, interdyscyplinarne projekty edukacyjne oraz działalność Instytutu "INTRARE – działającego na rzecz ponadnarodowej edukacji i badań w HS Trier University of Applied Sciences w Niemczech we współpracy z polskimi i europejskimi uczelniami.
Niezwykły talent organizatorski i pedagogiczny Pani Profesor sprawił, iż stworzona przez Panią formuła mobilnego transgranicznego uniwersytetu, w której ważne miejsce zajmuje Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, wytycza obecnie nowe kierunki i formy komunikacji polskich i zagranicznych środowisk akademickich.
"

Podczas uroczystości, Profesor Bulanda - Pantalacci stwierdziła: "Promowanie kultury w szkolnictwie wyższym jest integralną częścią mojej filozofii nauczania i niezastąpionym atutem w rozumieniu twórczej pedagogiki, która jest projektowana międzykulturowo i międzynarodowo. Ta międzynarodowość i międzykulturowość jest również ważnym elementem osobistej filozofii, która wyłoniła się z mojej historii rodzinnej, mojej wielojęzyczności i mojej tolerancji dla różnych kultur i religii. Moja praca "poza granicami" na polu kultury daje mi wielką nadzieję, że ludzie mogą żyć razem w sposób tolerancyjny, pełen szacunku i spokoju."

Profesor Anna Bulanada- Pantalacci - pedagog Uniwersytetu Nauk Ścisłych i Designu w Trewirze (Niemcy), od wielu lat prowadzi intensywną międzynarodową działalność edukacyjną promującą polską kulturę i sztukę. Prowadzi autorskie międzynarodowe, interdyscyplinarne projekty edukacyjne oraz Instytut "INTRARE", działającego na rzecz ponadnarodowej edukacji i badań w HS Trier University of Applied Sciences, we współpracy z uczelniami  w Polsce i Luksemburgu.