29 marca 2023 r.

Pierwsza edycja konferencji METAŚWIATY2023 dobiegła końca. Była to wspólna przestrzeń zarówno dla entuzjastów jak i sceptyków przełomowych technologii. Tematyka jaką poruszali prelegenci w swoich wystąpieniach i panelach dyskusyjnych dotyczyła m.in.: wyzwań związanych z metaverse, ze sztuczną inteligencją, z tokenizacją sztuki czy kryptografią kwantową. ASP była współorganizatorem wydarzenia.

Celem konferencji było zderzenie różnych punktów widzenia, różnych światów i wzajemne inspirowanie się. Uczestnicy, a więc: artyści, futurolodzy, prawnicy oraz twórcy nowych technologii starali się odpowiedzieć m.in. na pytania:

-Czy sztuczna inteligencja zastąpi artystów, czy będzie dla nich nowym narzędziem kreacji?
-Czy płótno i papier zastąpi NFT?
-Czy prawo nadąży za rozwojem technologii?
-Jak na naszą rzeczywistość wpłyną komputery kwantowe?

METAŚWIATY2023 to 4 panele tematyczne i ponad 30 ekspertów z całej Polski. Znaczący udział w konferencji miała krakowska Akademia Sztuk Pięknych. Naszą uczelnię reprezentowali artyści-dydaktycy z Wydziału Intermediów i Wydziału Architektury Wnętrz oraz z powstającego przy ASP Instytutu Sztuk Progresywnych.

W trakcie konferencji Instytut Sztuk Progresywnych zaprezentował zrekonstruowany w wersji cyfrowej model modernistycznego kina Kijów według projektu sprzed 55 lat. Wirtualne kino jest pierwszym zabytkowym budynkiem w Polsce, które trafi do metaverse. Projekt powstał pod kierownictwem artystów z krakowskiej ASP prof. Grzegorza Bilińskiego i prof. Alicji Duzel – Bilińskiej.

Wydarzeniem towarzyszącym konferencji „Metaświaty 2023” była wystawa multimedialna przygotowana przez artystów wizualnych z Wydziału Interemediów ASP w Krakowie i Wydziału Sztuki UP w Krakowie, którą uczestnicy mogli oglądać oraz słuchać we foyer kina.

Centralnym punktem wystawy była instalacja bazująca na AR (rozszerzonej rzeczywistości), która jest zarazem prezentacją nietypowej multimedialnej książki - „Listy Minotaura do Zakażonych” - Wydawnictwa ASP w Krakowie i Galerii Sztuki im. J.Tarasina w Kaliszu.

Wszystkie wymienione ekspozycje to przykłady nowego spojrzenia na świat sztuki, w których nowa technologia stanowi dla artysty istotne narzędzie.

Jednym z punktów konferencji było spotkanie autorskie pt. „Bliskie spotkanie z Minotaurem”, czyli oficjalna prezentacja multimedialnej książki „Listy Minotaura do Zakażonych”  Podczas spotkania zaprezentowany został niemal cały Zespół Projektowy. Rozmowę z autorem prof. Andrzejem Bednarczykiem poprowadził red. Łukasz Wojtusik, a towarzyszyła jej prezentacja grafik, animacji, audibooka ora fragmentu labiryntu, po którym poruszając się z pomocą aplikacji AR „Listy Minotaura” możemy w pełni odczytać ukryte wiadomości w grafikach i animacjach.

fot. materiały organizatora

Konferencja „Metaświaty 2023”, to wspólne przedsięwzięcie Akademii Leona Koźmińskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, powstającego przy niej Instytutu Sztuk Progresywnych oraz dwóch fundacji – Fundacji AI LAW TECH i Fundacji Kultury Audiowizualnej Febus.

Szczegoły: https://metaswiaty.pl/ oraz https://listyminotaura.com/