Infografika to pojęcie, które weszło do powszechnej świadomości. Czy można ją jednak traktować jako wypowiedź o wadze równej tekstowi? Czy nasza nieufność do obrazu, postrzeganie go jako medium mniej racjonalnego, wystarczy, aby obronić odpowiedź na „nie”? Jakie argumenty mogą stać za „tak”?

model i metafora 580

Obie odpowiedzi można uzasadniać, sięgając do dziedzin takich jak kognitywistyka czy psychologia, a ciekawych przykładów dostarcza zarówno projektowanie graficzne, jak i historia sztuki.

Punktem wyjścia spotkania będzie książka „Model i metafora. Komunikacja wizualna w humanistyce” mówiąca, za pomocą obrazu i tekstu, o tym, w jaki sposób komunikaty wizualne mogą uzupełniać, a czasami nawet zastępować tekst. Autorzy opowiedzą o tytułowym modelu, graficznej formie metafory, który jest skutecznym narzędziem do mówienia o tym, co nieznane przez odniesienie do tego, co znajome. Zaprezentują przykłady map, schematów i esejów wizualnych przekazujących w jasny sposób skomplikowane zagadnienia.

Bezpośrednio po prezentacji odbędzie się rozmowa z autorami, prowadzona przez dr Agnieszkę Jankowską-Marzec.

Maja Starakiewicz – doktorantka na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, absolwentka tej samej uczelni. Współorganizatorka konferencji o narracji wizualnej Narrakcje, autorka esejów o sztuce i projektowaniu graficznym, projektantka i ilustratorka. Zajmuje się projektowaniem na potrzeby instytucji edukacyjnych.

dr Jakub Woynarowski – artysta wizualny, kurator, projektant, wykładowca w Pracowni Rysunku Narracyjnego na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Autor projektów z pogranicza teorii i praktyki wizualnej, w tym instalacji w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji w 2014 r., współautor książek „Wunderkamera. Kino Terry’ego Gilliama” i „Corpus Delicti”. Laureat Paszportu Polityki w kategorii sztuk wizualnych.

Miejsce:

Art Bookstore Księgarnia Młoda – Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, Kraków

Termin:

25 czerwca 2019, godz. 18.00