W dniach od 7 do 9 stycznia 2019 r. w Auli Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie odbyła się Konferencja DRESS KOD THINKING. Było to pierwsze wydarzenie rozpoczynającego swoją działalność "FASHION START-UP’a" w ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Oś III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i Rozwoju, działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych pt: "Projektowanie przyszłości" - program rozwoju Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w  Krakowie". Konferencję otworzył JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie prof. Stanisław Tabisz, Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz dr hab. Beata Gibała-Kapecka oraz Kierownik Pracowni Projektowania Tkaniny i Ubioru dr hab. Anna Pyrkosz.

dress kod_thinking_01

dress kod_thinking_02

dress kod_thinking_03

dress kod_thinking_04

Główną przesłanką do zorganizowania konferencji było zainicjowanie procesu wymiany wiedzy i doświadczeń przedstawicieli różnych dziedzin nauki, otoczenia społeczno-gospodarczego oraz niezależnych ekspertów, działających w obszarze nowych technologii w projektowaniu i sprzedaży na rynku FASHION. Pracownia Projektowania Tkaniny i Ubioru działająca na Wydziale Architektury Wnętrz krakowskiej ASP, jako gospodarz wydarzenia podjęła inicjatywę realizacji w przyszłości interdyscyplinarnych projektów związanych z branżą mody. Rozpoczęto tematem związanym z szeroko rozumianym pojęciem kodu w projektowaniu ubioru (w designie) funkcjonującego w różnych kontekstach i w różnych interpretacjach.

Zakres tematyczny konferencji obejmował: kod jako identyfikacja, komunikacja, informacja, inspiracja; interdyscyplinarność pojęcia; anatomia trendu i jego rola w procesach projektowych; kreatywność kodowanie wyobraźni; rynek mody – projektowanie dla marki; proces dydaktyczny – proces projektowy; social media - kod przyszłości.

Prelegentami podczas konferencji byli: przedstawiciele Uczelni (Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Uniwersytet Jagielloński, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi) oraz przedsiębiorstw (Click Community, Edrone, Inspiration Trend Analisys, Benericettli SRL, AS&BB Consulting, LPP S.A.).

Głos zabrali: dr hab. Anna Pyrkosz, dr hab. Beata Gibała-Kapecka, dr hab. Małgorzata Czudak, dr. hab. inż. arch. Marcin Furtak, dr Joanna Pyrkosz-Pacyna, Sidey Myoo, Rahim Blak, Marlena Woolford, Anna Spurek , Dominika Pałucka, prof. Andrzej Głowacki.

W trakcie konferencji oprócz prelekcji odbyły się warsztaty dla studentów z rysunku żurnalowego poprowadzone przez Panią Annę Halarewicz oraz z Virtual Reality z firmą Mojo Apps.

Więcej o konferencji na www.

dress kod_thinking_05

dress kod_thinking_06