JP-portret20132

Nagrody Miasta Krakowa 2013 to rodzaj szczegól­nego wyróżnienia, którym honorowani są wybitni twórcy, ludzie nauki i sportu - za zasługi dla naszego miasta. Przyznaje się je od 1994 r. za osiągnięcia z okresu poprzednich dwóch lat lub za całokształt dokonań. „To wyjątkowe wyróż­nienie, które otrzymują osoby o niepodważalnym znaczeniu, cieszące się najwyższym autorytetem, których dorobek i dokonania są powszechnie cenione. Gratuluję im wszystkim i cieszę się, że dołączają do grona tak wyjątkowych ambasado­rów naszego miasta" - mówił podczas uroczysto­ści prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Cieszy nas, że w tym roku nagrodę w kategorii Kultura i Sztuka otrzymał przedstawiciel naszej Akademii, prof. Jan Pamuła - malarz, grafik, profesor sztuk plastycznych i sztuk wizualnych.

Profesor Jan Pamuła urodził się w 1944 r. w Spytkowicach. Studiował malarstwo i grafikę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz w Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts w Paryżu. Dyplom uzyskał w 1968 r. W roku 1992 otrzymał tytuł profesora sztuk plastycz­nych. Artysta związany jest z macierzystą uczel­nią, gdzie w 1996 r. doszedł do stanowiska profesora zwyczajnego w Katedrze Sztuk Wizu­alnych. W latach 90. pracował w New York Institute of Technology jako stypendysta Fundacji Fulbrighta. W latach 1996-2002 pełnił funkcję prorektora krakowskiej asp, zaś w latach 2002-2008, przez dwie kadencje, rektora tej uczelni.

Jan Pamuła zajmuje się malarstwem, grafiką i mediami elektronicznymi. Od 1970 r. uprawia artystyczną abstrakcję geometryczną i od tego czasu do chwili obecnej stosuje w swym malar­stwie i grafice elementy i systemy geometryczne. W latach 70. eksperymentował z geometrycznie formowanymi podobiznami i obiektami trójwy­miarowymi. Zrealizował cykl noszący tytuł Obiekty geometryczne, cykl litografii i wklęsłodruków. W latach 80. w cyklach dużych obrazów i grafik pt. Seria komputerowa I i Seria komputerowa II rozwinął za pomocą programów komputerowych ciągłe, permutacyjne dzielenie płaszczyzny obrazu, aż do stworzenia rozbudowanej sieci prostokątów.

W latach 90. XX w. wykonał cykl grafik komputerowych opartych na obrazach fotogra­ficznych i technice reprodukcji, z zastosowaniem skanerów i elektronicznych technik obrazowania. W cyklu Leonardo przetworzył elementy znanych dzieł Leonarda da Vinci, umieszczając je w nie­oczekiwanych kontekstach.

Profesor Jan Pamuła ma w swoim dorobku ponad 50 wystaw indywidualnych krajowych i zagranicznych, a także udział w licznych wysta­wach zbiorowych. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Archi­tektury we Wrocławiu, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, Albertina w Wiedniu, Portland Art Museum w Oregonie, The Kościuszko Foundation w Nowym Jorku.

Jan Pamuła jest członkiem zpap. W roku 2003 został wyróżniony Nagrodą im. Witolda Wojtkiewicza za wystawę malarstwa Obiekty geometryczne: retrospekcja w Starmach Gallery. W tym samym roku za wybitne zasługi w pracy zawodowej w szkolnictwie artystycznym został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odro­dzenia Polski. Profesor Jan Pamuła był w latach 2010-2013 prezesem Stowarzyszenia Międzyna­rodowe Triennale Grafiki i Koordynatorem Gene­ralnym mtg - Kraków 2012.

Michał Pilikowski

Seria-Komputerowa-2013--7