Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów aktualnosci_2018/Doktorant_ka oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

We wtorek, 20 listopada 2018 r. w Galerii "Akademia w Bronowicach" odbył się uroczysty finisaż wystawy "Doktorant_ka na 200!", która została zorganizowana z okazji jubileuszu 200-lecia Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Inicjatorem wystawy był Samorząd Doktorantów Środowiskowych Studiów Doktoranckich Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Jak podkreśliła Paulina Krupa - Przewodnicząca Samorządu Doktorantów a zarazem komisarz konkursu i kuratorka wystawy:

"...Rok 2018 jest dla nas wyjątkowy pod wieloma względami. W związku z tym przyłączenie się do obchodów stało się dla nas nie tyle obowiązkiem, co wewnętrzną potrzebą zintegrowania się z aktualną jubileuszową rzeczywistością i wspólne jej uczczenie.

Bycie doktorantką czy doktorantem Środowiskowych Studiów Doktoranckich Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie stanowi dla nas duże wyróżnienie i jednocześnie przedłużenie "Kreatywnego poruszania się" w jej murach, to znaczy możliwości dalszego rozwoju twórczych pasji, zdobywania wiedzy, doświadczenia, wymiany myśli z różnych dziedzin aktywności artystycznej oraz artystyczno-naukowej, konserwatorskiej, projektowej. Możliwość zetknięcia się z tak różnymi postawami sprawia, iż wzajemnie się ubogacamy oraz inspirujemy..."

Wystawa miała szczególny charakter. Znalazły się na niej prace, które wzięły udział w konkursie pod hasłem "Doktorant_ka na 200!". Uczestniczyło w nim 19 osób - i tyle prac zaprezentowanych zostało na wystawie. Każda z prac zawiera komentarz odnoszący się do niezwykle różnorodnych inspiracji, "podszytych" wewnętrznymi wizjami indywidualnego oglądu rzeczywistości uczestników. Są to "spojrzenia" malarskie, rzeźbiarskie, graficzne, filmowe, nawiązujące do twórczości zacnych osobistości ASP. Doktorantki i doktoranci wykazali chęć uczestnictwa w konkursie oraz wystawie, podchodząc do tematu z prawdziwym zaangażowaniem.

Jury uhonorowało wybrane prace trzema nagrodami oraz trzema wyróżnieniami. Otrzymali je:

Michał Dziekan - I nagroda za Genesis - jest to praca z akrylowego szkła, kamionkowa barwiona tlenkami i solami szkliwiona. Cykl powstał w wyniku inspiracji twórczością Andrzeja Pawłowskiego, profesora ASP w Krakowie, założyciela Wydziału Form Przemysłowych. Jak sam przyznaje "...Szczególnie jest mi bliska sformułowana przez niego idea form naturalnie ukształtowanych. Genesis bezpośrednio odwołuje się do cyklu fotografii Pawłowskiego o tym samym tytule. Jednakże moje Genesis - odmiennie niż u Pawłowskiego - jest przeciwległym biegunem kosmologii biblijnej. To proces widziany w skali mikroświata flory czy fauny, komórkowy, pierwotny i elementarny..."

Sergii Chaika - II nagroda za gwasz bez tytułu (Dimitrow) z cyklu "socjalistyczna kultura", praca inspirowana twórczością Józefa Szajny

Antonina Janus-Szybist - III nagroda za dwuminutowy film animowany "Mur" inspirowany twórczością Andrzeja Wróblewskiego

Monika Rościszewska - I wyróżnienie za piaskowane i polerowane szkło kształtowane hutniczo-ręcznie zatytułowane "Inkluzja" nawiązujące do twórczości Olgi Niewskiej

Monika Brzegowska - II wyróżnienie za serigrafię "Mirage 9" inspirowaną twórczością Tadeusza Mysłowskiego

Juliusz Kosin - III wyróżnienie za temperę jajową na płótnie "Podwójne odbicie inspirowaną twórczością Jerzego Nowosielskiego

Jury obradowało w składzie: JM Rektor prof. Stanisław Tabisz, Prorektor ds. Studenckich dr hab. Jana Tutaj prof. ASP, Kierownik Środowiskowych Studiów Doktoranckich prof. Andrzej Bednarczyk, historyk sztuki, krytyczka i kuratorka wystawy dr Agnieszka Jankowska-Marzec, dr Monika Rydiger oraz przedstawicielka Samorządu Doktorantów mgr Inga Widlińska.

W wystawie udział biorą: Izabela Biela, Monika Brzegowska, Sergii Chaika, Blanka Dudek, Michał Dziekan, Antonina Janus-Szybist, Juluisz Kosin, Radim Koros, Justyna Kraszewska, Paweł Krzywdziak, Ewelina Lisik, Joanna Olech, monika Rościszewska, Marcin Smosna, Paulina Stasik, Patrycja Styrna, Wojciech Szybist, Maja Woźniak oraz kuratorka wystawy Paulina Kripa.

Wystawie towarzyszy katalog. We wstępie Prorektor ds. Studenckich a zarazem kurator artystyczny Galerii "Akademia w Bronowicach" dr hab. Jan Tutaj prof. ASP pisze:

"...Wystawa pokonkursowa, zorganizowana w Galerii "Akademia w Bronowicach", prezentuje pełen zestaw powstałych dzieł, na który składają się prace z zakresu malarstwa, grafiki, rzeźby i filmu animowanego, o zróżnicowanej, bardzo zindywidualizowanej formie plastycznej. Wartym podkreślenia jest fakt, iż uczestnicy owego wydarzenia potraktowali zaproszenie konkursowe poważnie i profesjonalnie, podejmując ambitne zadanie zmierzenia się z twórczością wybranych artystów.

Pretekst konfrontacji to jednak jedynie impuls do kreacyjnego zmierzenia się z samym sobą, z własnymi wyobrażeniami, emocjami i pragnieniami. Próba konfrontacji z dziełami artystycznych antenatów czy po prostu mistrzów, to praktyka częsta i znana w obszarze wielu sztuk...."

Wystawa można zobaczyć do 29 listopada 2018 r. w Galerii "Akademia w Bronowicach".

{gallery}aktualnosci_2018/Doktorant_ka{/gallery}pikto doktor