Nature Is My Homeland to działania twórcze (rysunek, instalacja, grafika, działanie intermedialne) skupione na pojęciu praojczyzny jaką jest natura, w oparciu o antropologię kultury, historię sztuki, nauki przyrodnicze.

Artyści i naukowcy podczas warsztatów, spotkań, wykładów analizowali modele obcowania człowieka z przyrodą i ich odbicie w sztuce. Istotną rolę odegrało poszukiwanie analogii pomiędzy historycznym i współczesnym rozumieniem natury w kulturze polskiej, serbskiej, niemieckiej i amerykańskiej. Twórcy zastanawiali się nad ważnymi współcześnie pytaniami: Czy natura jest ponadnarodowa i czy mapy etniczne pokrywają się z biotopami? Czy rośliny są polityczne? Czy można nakreślić inspirujące paralele pomiędzy procesami zachodzącymi w świecie roślin i w społeczeństwie? Czym jest migracja i kolonizacja żywych organizmów w kontekście rozbudowy miast? Czy przyroda przygląda się historii obojętnie? Czym staje się imaginarium naszej kultury w kontekście schematyzacji postrzegania przyrody? Czy sztuka może uratować Ziemię?

Projekt obejmuje organizację międzynarodowych: WARSZTATÓW i SEMINARIÓW przy udziale specjalistów, artystów, pedagogów i studentów ASP i trzech zagranicznych uczelni; WYSTAW oraz SYMPOZJUM angażującego uczestników z Polski, Serbii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i innych krajów. Ponadto przygotowanie oraz publikację kilku MONOGRAFII a także ZESZYTÓW EDUKACYJNYCH i FILMÓW.

W ramach projektu powstał film „Nature Is My Homeland”, w którym zanalzły się wywiady z ekspertami w dziedzinie nauk przyrodniczych – Urszulą Zajączkowską, Stanisławem Łubieńskim, Marcinem Kostrzyńskim, Agnieszką i Łukaszem Przybył (miejscy pszczelarze) - oraz z artystami zajmującymi się przyrodą - Dianą Lelonek i Krzysztofem Maniakiem.

Od 22 do 27 marca 2021 r. w Galerii ASP (ul. Basztowa 18) trwać będzie wystawa fotografii oraz prezentacja publikacji podsumowujących projekt Nature Is My Homeland.

Wernisaż online: 22 marca 2021 r., godz. 18.00

Artyści: Edyta Dufaj, Svetlana Volic, Natalia Wiernik, Karol Pałka

Koordynator projektu: Marta Bożyk

Fotografie zarejestrowały warsztaty, spotkania i wspólne działania zespołu projektowego i zaproszonych uczestników. Ożywiają historie i zdarzenia, które miały miejsce w trakcie realizacji tego międzynarodowego przedsięwzięcia. Przybliżają sylwetki twórców i uczestników. Dzięki tym niezwykle plastycznym i żywym fotografiom wyruszamy w podróż śladami organizatorów, zaglądamy za kulisy projektu Nature Is My Homeland. Witaj, przygodo!

Organizator: Akademia Sztuk Pieknych im. Jana Matejki w Krakowie

Finansowanie: Narodową Agencję Wymiany Akademickiej

Program: Akademickie Partnerstwa 2018 - 2021

PUBLIKACJE:

• „Nature is my Homeland”, red. Agnieszka Jankowska-Marzec, publikacja podsumowująca projekt
  • „Śmieć|Śmierć”, Katalog wystawy Grupy 13, red. Marta Bożyk
  • „Vistula is burning” Katarzyna Skrobiszewska i Magdalena Lazar

Partnerzy Projektu:

• HS University of Applied Sciences & Design Trier, Germany
  • University of Alabama College of Arts and Sciences, New College, USA
  • Faculty of Fine Arts of the University of Arts in Belgrade, Serbia

Koordynator projektu: Marta Bożyk

Zespół projektu: Joanna Kaiser, Katarzyna Skrobiszewska, Bogdan Achimescu, Agnieszka Jankowska-Marzec, Elżbieta Wysakowska Walters

Koordynator finansowy: Agnieszka Pletty

Kierownik projektu ze strony Serbii: Jelena Todorović

Redaktor: Agnieszka Jankowska-Marzec

Design I layout: Jakub Sowiński

Korekta językowa: Paulina Zyszczak

Fotografie: Edyta Dufaj, Svetlana Volic, Natalia Wiernik, Karol Pałka

Opiekuni studentów i prelegenci: Prof. Anna Bulanda Pantalacci, Hoghschule Trier; Prof. Milivoj Pavlović, Serbia, Faculty of Fine Arts of the University of Belgrade; Prof. Maria Galbraith, the University of Alabama, New College.

Our artist co-workers: Thomas Moecker i Sebastian Goegel from Germany, Elissa Ericsson from Finland and Istvan Eros from Hungary

Wydawca publikacji:

Wydawnictwo Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie