Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Zofii Gołubiew, wieloletniej dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, z którym od wielu lat współpracuje krakowska ASP. To wielka strata dla środowiska związanego ze Sztuką oraz osobiście dla wielu osób z naszej uczelnianej społeczności.

Zofia Gołubiew była historykiem sztuki, muzealnikiem, przyjaciółką artystów i krakowianką z urodzenia. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1974 roku rozpoczęła pracę w Muzeum Narodowym w Krakowie. Od 1996 roku była wicedyrektorem do spraw naukowych a od 2000 roku – przez 15 lat – pełniła funkcję dyrektora tej instytucji. Była autorką lub współautorką głośnych wystaw: Siemiradzkiego, Grottgera, Kantora, Matejki, Wróblewskiego, Lebensteina. Została uhonorowana wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in.: Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, Krzyżem Małopolski, „Honoris Gratia”, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Księżnej Olgi II klasy.

Rodzinie i bliskim składamy wyrazy szczerego żalu i współczucia.