Noc Muzeów to wyjątkowa okazja, żeby zaprezentować nie tylko działalność wystawienniczą Muzeum ASP, ale także szeroką artystyczną i edukacyjną aktywność całej Akademii. 21 maja Uczelnia otwiera się dla wszystkich zainteresowanych sztuką, edukacją artystyczną i designem. Specjalnie na tę okazję zostanie otwarta i zaaranżowana sień Matejkowska.

Muzeum ASP w ramach Nocy Muzeów zaprasza zwiedzających na wystawę rzeźby Pawła Orłowskiego zatytułowaną „Przeszłość Przyszłości”, zorganizowaną we współpracy z Wydziałem Rzeźby z okazji 70-lecia Wydziału. Pokaz obejmuje liczne przestrzenie budynku przy pl. Matejki 13, począwszy od wejścia od ul. Basztowej, przez parter, po reprezentacyjne półpiętro, korytarz I piętra z pomieszczeniem Muzeum ASP łącznie. Wystawa zawiera kilka ,,przystanków”, oscylujących wokół ponadczasowych tematów – rzeźby Orłowskiego wchodzą w dialog ze znajdującymi się od wielu dekad w tych przestrzeniach kopiami rzeźb antycznych oraz szczególnie wyeksponowaną kopią arcydzieła Michała Anioła – „Portretem Medyceusza”. Pokaz przewiduje także czasowe udostępnienie (do 28.05) nowej rzeźby Orłowskiego, przygotowanej przez artystę specjalnie na tę okazję.

Akademia na Noc Muzeów zaaranżuje również mini-wystawę Mateja Vakuli. W przestrzeniach ASP będzie można zobaczyć designerskie meble słynnego, mieszkającego na co dzień w Nowym Jorku artysty, znanego krakowskim odbiorcom z licznych artystycznych rezydencji.

21 maja wystawy będą dostępne dla zwiedzających od godz. 10.00 do godz. 20.00.

Przygotowaliśmy dla Was warsztatową niespodziankę. Jeżeli zastanawialiście się kiedykolwiek, jak wyglądają kulisy przygotowania wystawy, to dobrze trafiliście. W jaki sposób pokonuje się prawa fizyki, montując wielką rzeźbę w małym pomieszczeniu? Kto technicznie odpowiada za montaż wystaw? Jak na co dzień wygląda praca w galerii? Na te i wiele innych pytań odpowiemy 21 maja podczas oprowadzania po Akademii. Zapraszamy o godzinie 13.00 rodziny z dziećmi, o godzinie 16.00 i 18.00 – wszystkich zainteresowanych. Startujemy w Galerii ASP (ul. Basztowa 18).

Ten niecodzienny spacer po Akademii warto zacząć i zakończyć w sieni Matejkowskiej – tam bowiem odbędzie się wiosenna wyprzedaż książek Wydawnictwa ASP. Będzie można nabyć książki i albumy za 10 zł, a Wydawnictwo przygotowało szereg innych sprzedażowych okazji dla odbiorców Nocy Muzeów. Wyprzedaże odbywać się będą cyklicznie – w czerwcu i w lipcu – ale warto już w maju wyłapać najbardziej atrakcyjne pozycje. Stanowisko ASP w sieni Matejkowskiej otwarte będzie od godz. 12.00 do godz. 20.00