23 czerwca 2023 r.

Dzisiaj Wydział Rzeźby jest jednym z filarów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zachęcamy jednak do tego, by zapoznać się z początkami dziejów kształcenia artystów rzeźbiarzy. Nauczanie rzeźby wspomniane w założycielskim dla krakowskiej ASP dokumencie, czyli w statucie UJ z 1818 roku, zapoczątkowało trwającą do dzisiaj sztafetę pokoleń wybitnych artystów, jednocześnie znakomitych nauczycieli akademickich. O początkach tego fenomenu Michał Pilikowski pisze w swojej książce "Zanim powstał Wydział Rzeźby. Nauczanie rzeźby w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1818-1939".

Kim byli zatem pierwsi profesorowie rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie? Jakie były ich metody pedagogiczne i programy nauczania? W jaki sposób można scharakteryzować ich twórczość? Cóż powiedzieć o studentach z omawianego okresu? Poczynając od pierwszych pedagogów, których nazwiska z wolna popadają w zapomnienie, a na artystach wyznaczających kierunki dalszego rozwoju polskiej rzeźby, wśród których są Konstanty Laszczka, Xawery Dunikowski i Edward Wittig, kończąc, autor monografii, Michał Pilikowski, ukazuje kolejne etapy rzeźbiarskiego kształcenia.

To nie tylko opowieść o fragmencie historii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, ale i przyczynek do studiów nad polskim szkolnictwem artystycznym, które, nie tylko przecież w dziedzinie rzeźby, zostało zapoczątkowane właśnie w Krakowie. Dzięki bogatemu wyborowi reprodukcji dzieł sztuki książkę tę traktować można także jako album, w przekrojowy sposób prezentujący dorobek wybitnych artystów.

Monografia "Zanim powstał Wydział Rzeźby" przedstawia krakowskie środowisko rzeźbiarskie i akademickie w czasach, w których narodziła się „krakowska szkoły rzeźby”. W pojęciu tym odnajdziemy wszystkie specyficzne cechy, które świadczą o odrębności krakowskiej rzeźby. Współcześnie cechy te rozpoznamy w pracach kreatywnych i odważnych twórców awangardy, wskazujących na fundamenty swej artystycznej tożsamości. Śledząc współczesne zjawiska ze świata artystycznej kreacji warto poznać ich genezę.

Zarówno tę, jak i inne ciekawe publikacje nabyć można w naszej księgarni internetowej www.artstore.asp.krakow.pl