Po kilku miesiącach konsultacji, w których uczestniczyło szerokie grono pracowników i pracownic naukowych, dydaktycznych i administracyjnych, a także doktorantów, doktorantek oraz studentów i studentek powstała nowa Strategia Rozwoju Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na lata 2021-2030.

O Strategii

Foto: Grzegorz Kwiek

Misją Akademii na kolejne 10 lat działalności jest uprawianie twórczości artystycznej, projektowej i konserwatorskiej oraz przekazywanie wiedzy i kompetencji twórczych, szerzenie kultury oraz otaczanie troską dziedzictwa. Nadrzędnym celem jest budowanie warunków rozwoju całej społeczności akademickiej i dobrostanu społeczeństwa.

Nowa Strategia zawiera bardzo konkretne deklaracje, stawiając na równość w relacjach służbowych, akademickich i społecznych bez względu na światopogląd i przynależność społeczną. W ramach społeczności Akademii mają prawo być proklamowane różne, nawet wzajemnie wykluczające się idee i drogi ich wyrażania, a żadna z nich nie może być uznana za niewłaściwą z pozaartystycznych powodów.

Wizja ASP w perspektywie roku 2030 zakłada stworzenie jak najlepszych warunków do uprawiania twórczości, przekazywania wiedzy i kompetencji, otaczania dziedzictwa troską oraz szerzenia kultury i sztuki w społeczeństwie, poprzez swobodne wyrażanie idei, myśli, poglądów i wizji artystycznych, otwierając się na zmiany.

W myśl Strategii krakowska ASP kierować się będzie ośmioma podstawowymi zasadami: wolności, równości, elastyczności, adekwatności, równoważności, uczestnictwa, otwartych ścieżek rozwoju, dbałości o środowisko naturalne.

Obszary rozwoju Akademii w perspektywie dekady to: twórczość artystyczna i badania naukowe, kształcenie studentów i doktorantów, relacje z otoczeniem, dbałość o dorobek artystyczny i naukowy uczelni.

Strategia ASP skupia się na działaniach nakierowanych na realizację trzech głównych celów, które określają najważniejsze, długofalowe zmiany, jakie mają zostać zrealizowane. Są to: stabilizacja i rozwój potencjału uczelni, wzmocnienie synergii uczelni oraz zwiększenie elastyczności struktur i procedur uczelni.

Pełny zapis Strategii Rozwoju ASP dostępny jest na www.

Zapraszamy również do obejrzenia filmu, z udziałem m.in. JM Rektora ASP prof. Andrzeja Bednarczyka, prezentującego najważniejsze założenia Strategii.