06 października 2022 r.

Nowy Rok Akademicki 2022/2023 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki oficjalnie uważamy za otwarty!
3 października odbyła się uroczysta inauguracja.

W swoim wystąpieniu JM Rektora prof. dr hab. Andrzeja Bednarczyka zwracając się do obecnych studentów oraz tych, którzy za chwilę mieli zostać włączeni do społeczności akademików krakowskich powiedział:

Potrzebujemy Was jak świeżego powiewu. Potrzebujemy waszego talentu, trudu, odwagi i buńczucznej wiary w siebie. Żebyście na własną modłę ukształtowali swój świat. My będziemy Was wspierać, dzielić się z Wami wiedzą i pasją tworzenia. Będziemy służyć Wam dobrą radą. Słuchajcie nas pilnie, ale to co usłyszycie poddawajcie w wątpliwość. Pamiętajcie, że potakiwanie mistrzowi prowadzi co najwyżej do rzemieślniczej doskonałości. Twórczość jest nieustannym popadaniem w wątpliwość.

Macie przed sobą jedynie pięć lat, żeby znaleźć w sobie odwagę i siłę do tego, żeby zwątpić. Dzisiaj stawiam przed Wami zadanie. Chcę, żeby za pięć lat, gdy stanę przed dziełem każdego z Was ogarnęła mnie niepochamowana, artystyczna zazdrość, czego sobie i Wam z serca życzę.

Podczas immatrykulacji, Rektor Akademii pasował studentki i studentów I roku reprezentujących wszystkie wydziały ASP. Łącznie w poczet studentów Akademii Sztuk Pięknych na studia stacjonarne i niestacjonarne zostało przyjętych 259 nowych studentów w tym 207 kobiet. Studia rozpoczęło także 17 studentów z zagranicy, którzy w 80% pochodzą z Ukrainy

Największym zainteresowaniem cieszyły się kierunki:

• grafika,
  • wzornictwo,
  • architektura wnętrz.

Wykład inauguracyjny zatytułowany „Orlando. Biografie” wygłosiła dr Katarzyna Kozyra. Rzeźbiarka, fotografka, autorka performansów, filmów, instalacji wideo oraz akcji artystycznych, reprezentantka i współtwórczyni nurtu sztuki krytycznej w Polsce.

fot. Vira Kosina-Polańska

Na zakończenie uczestnicy inauguracji mogli zwiedzić wystawę Galerii ASP „Share Your Anger”.

Kto nie mógł osobiście uczestniczyć w wydarzeniu zachęcamy do obejrzenia nagrania z Inauguracji Roku Akademickiego 2022/2023. Całe wydarzenie było tłumaczone na Polski Język Migowy.