W wieku 95 lat zmarła profesor Janina Kraupe-Świderska. Z wielkim smutkiem żegnamy wybitną malarkę, wieloletniego pedagoga Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, laureatkę wielu nagród i wyróżnień, absolwentkę naszej Uczelni.

Janina Kraupe-Świderska urodziła się 27 stycznia 1921 w Sosnowcu. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie rozpoczęła w 1938 roku pod okiem doc. Pawła Dadleza. Po wybuchu II wojny światowej przez rok była uczennicą Fryderyka Pautscha w Staatliche Kunstgewerbeschule Krakau. W 1942 brała udział działalności konspiracyjnego teatru prowadzonego przez Tadeusza Kantora. Po zakończeniu wojny powróciła na studia w krakowskiej ASP. Malarstwa sztalugowego uczył ją Eugeniusz Eibisch, a monumentalnego Wacław Taranczewski. Równocześnie studiowała na wydziale graficznym, gdzie jej wykładowcami byli Andrzej Jurkiewicz i Konrad Srzednicki. W 1947 ukończyła Wydział Malarstwa, a rok później studia graficzne. Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę dydaktyczna na ASP w Krakowie, gdzie w 1980 roku nadano jej tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1987 profesora zwyczajnego. Od 1951 r. należała do Związku Polskich Artystów Plastyków, a od 1957 związana była z Grupą Krakowską. Należała także do działające w Katowicach Grupy Oneiron.

Profesor Janina Kraupe-Świderska uznawana jest za jedną z najbardziej oryginalnych polskich artystek drugiej połowy XX wieku. W jej twórczości zauważalny jest silny wpływ kultur Dalekiego Wschodu oraz zasad filozoficznych Zen. Artystka poza malarstwem sztalugowym i ściennym zajmowała się także grafiką. Większość jej prac zawiera sceny surrealistyczne i abstrakcyjne z elementami astrologii i magii.

Była laureatką wielu nagród i wyróżnień tj: I nagroda na Ogólnopolskiej Wystawie Grafiki (Warszawa 1978), Nagroda I stopnia Ministra Kultury i Sztuki (1984), medale "Amici del Pomero" - IX, XVII, XXII, XXIV Premio Internazionale di Grafica del Pomero, Mediolan, RHO, kolejno w latach 1981, 1989, 1994, 1995, 1996; Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1974), Złota Odznaka Związku Polskich Artystów Plastyków (Kraków 1977), Nagroda Wojewody Małopolskiego (1994), Nagroda im. Witolda Wojtkiewicza i Nagroda Miasta Krakowa (1997), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008).

prof. Janina Kraupe Świderska