makarewicz

Maciej Makarewicz zmarł 1 września 2009 r.
Urodzony w lipcu 1912 roku, był wieloletnim dziekanem Wydziału Grafiki. Mimo funkcjonowania w tym organizmie wielu wybitnych, ale i trudnych osobowości prowadził nasz Wydział z rozwagą, nie szczędząc sił w rozwiązywaniu i gaszeniu konfliktów. W tych niełatwych przecież czasach (lata 60. i 70. ubiegłego wieku) sprawnie organizował pracę i umacniał znaczenie tej jednostki dla Akademii.
Odszedł na emeryturę w 1977 r. w wieku 65 lat, posiadając tytuł docenta, mimo pełnej akceptacji wniosku o profesurę przez Senat ASP. Niestety, papiery jego ugrzęzły na kilka lat w Komitecie Miejskim PZPR  i nigdy już tej profesury nie otrzymał. Był znany ze swoich znakomitych polichromii i witraży w obiektach sakralnych. Z perspektywy czasu jest jasnym, że był to zasadniczy powód w tamtej rzeczywistości, do nieprzyznania tytułu profesora.
Mimo podeszłego wieku Maciej Makarewicz pozostał ogromnie twórczą osobą.
Po przejściu na emeryturę przeprowadzał konserwacje polichromii w szeregu kościołów, konserwował i projektował kaplicę Kochanowskich w Zwoleniu. Czuł świetnie problem skali w obiektach kościelnych, rysując i malując olbrzymie kartony.
W podkrakowskiej Skale Makarewicz stał i malował na rusztowaniu w roku 1986. Miał wtedy 74 lata!
W 1999 roku w Pałacu Sztuki w Krakowie pokazano na wielkiej wystawie część dorobku Macieja Makarewicza. Cztery lata później Maciej Makarewicz osobiście nadzorował konserwację polichromii jego projektu zachowaną szczęśliwie w jednym
z kościołów.
Zachowaliśmy go w pamięci jako pełnego dobroci i pogody starszego kolegę.
Cześć Jego Pamięci.