Zapraszamy na piętnastą OFAFA w dniach 11-13 marca 2010 roku.

Kinoteatr „Wrzos" ul. Zamojskiego 50, Kraków.

o festiwalu
Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA w Krakowie jest imprezą filmową wpisaną w kalendarz festiwalowy polskiej kinematografii od 1993 roku. To jedyny festiwal w Polsce poświęcony tylko i wyłącznie polskiemu, autorskiemu filmowi animowanemu. Jest corocznym podsumowaniem dorobku polskiej produkcji w tej dziedzinie.

część konkursowa

Filmy zgłoszone do konkursu ubiegają się o nagrody w jednej z trzech kategorii:
Konkurs twórców zawodowych
Nagrody: Złote, Srebrne i Brązowe Kreski
Konkurs studentów wyższych szkół filmowych i plastycznych
Nagrody: Grand Prix, Nagroda Specjalna i Nagroda Jury
Konkurs amatorów
Nagrody: Nagroda Główna i Nagrody Jury

nasi laureaci
W czasie jedenastu ubiegłych edycji festiwalu swoje triumfy święciły filmy m.in. Jerzego Kuci, Piotra Dumały, Ryszarda Czekały, Jana Lenicy, Zbigniewa Koteckiego, Krzysztofa Kiwerskiego, Marka Skrobeckiego, Roberta Turło oraz Tomasza Bagińskiego - autora nominowanej do Oscara „Katedry".

nowe talenty

OFAFA jest miejscem, gdzie co roku odkrywamy nowe talenty wśród twórców nieprofesjonalnych, którzy zachęceni sukcesami często zaczynają edukację w szkołach filmowych lub plastycznych (np. Anna Matysik, Izabela Plucińska) a studenci przecierają sobie szlaki w świecie filmu zawodowego (np. Robert Sowa, Robert Turło, Joanna Jasińska).

część pozakonkursowa

Na każdym festiwalu oprócz konkursu odbywają się imprezy towarzyszące:
przeglądy historyczno-tematyczne najwybitniejszych filmów polskiego kina animowanego
retrospektywy mistrzów animacji
jubileusze polskich wytwórni filmów animowanych
wystawy projektów plastycznych i graficznych twórców filmów autorskich
spotkania z wybitnymi twórcami, koncerty muzyki filmowej

Od pięciu lat odbywa się forum dyskusyjne na temat kondycji i przyszłości filmu autorskiego z udziałem twórców, przedstawicieli wytwórni, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, mediów (w tym Telewizji Polskiej) i wszystkich innych, którym los polskiego filmu animowanego nie jest obojętny.

nasi goście
OFAFA to miejsce spotkań twórców polskiego filmu animowanego. Nasi goście występują zarówno w charakterze obserwatorów i współpracowników jak również jurorów. W składach jury pojawili się tacy dotąd m.in. Witold Giersz, Zdzisław Kudła, Krzysztof Kiwerski, Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Hieronim Neumann, Longin Szmyd, Ryszard Czekała, Piotr Dumała, Krzysztof Raynoch, Leszek Gałysz.

Dom Kultury "Podgórze"
ul. Krasickiego 18/20, 30-515 Kraków
e-mail: podgórze@dkpodgórze.krakow.pl
www.dkpodgorze.krakow.pl