Prof. Jan Pamuła, Rektor krakowskiej ASP w latach 2002-2008, ceniony pedagog akademicki, artysta malarz i grafik, skuteczny menadżer, 30 czerwca 2022 r. został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W ostatniej ziemskiej drodze, na miejsce wiecznego spoczynku, towarzyszyło Mu liczne grono przyjaciół, współpracowników i wychowanków z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Uroczystości pogrzebowe prof. Jana Pamuły rozpoczęły się mszą św. w Bazylice Mariackiej, podczas której ks. inf. Dariusz Raś powiedział m.in:
„Stoi przed nami trumna z doczesnym ciałem Jana Tadeusza Pamuły, naszego parafianina. Mariackie księgi świadczą o śp. Janie i jego priorytetach dosyć sporo. […] Posiadał integralną osobowość, był człowiekiem duszy wrażliwej w swoim środowisku, co pogłębiał na Eucharystii. Naśladował w tym wielkich świętych. Nie był przy tym jakimś świętoszkiem nie uczestniczącym w życiu. Wspomnijmy w tym miejscu choćby jego pasję maratońską. Biegał regularnie w maratonie krakowskim i tylu innych: uczestniczył nawet w specjalnym maratonie po Murze Chińskim. I z tej perspektywy zdaje się dzisiaj mówić on jak św. Paweł: „W dobrych zawodach wystąpiłem wiary ustrzegłem”. Ufamy, że dzisiaj już nie jest tak zabiegany, a raczej obserwujący nas już z drugiej strony czasu. Dziękujemy dziś Bogu za ten priorytet wiary Jana, który powiązał się z talentem sztuki — wielkim darem od Boga…”

Następnie uczestnicy pogrzebu udali się na Cmentarz Rakowicki, gdzie odbyło się oficjalne pożegnanie zmarłego i uroczyste odprowadzenie trumny do grobu rodzinnego.

W imieniu krakowskiej ASP prof. Jana Pamułę pożegnał Prorektor ds. studenckich i kształcenia dr hab. Robert Sowa, prof. ASP, który odczytał list JM Rektora prof. Andrzeja Bednarczyka. Rektor zaznaczył w nim:

"Nie sposób wymienić tu wszystkich osiągnięć Profesora Pamuły. Jego dzieło ― olbrzymie dzieło ― to przecież nie tylko dorobek artystyczny. To  również działalność dydaktyczna i naukowa, to także ogrom pracy organizacyjnej, którą wniósł w naszą uczelnię, pełniąc obowiązki wpierw prorektora, a później rektora."

Prof. Jan Pamuła – były Rektor ASP w Krakowie, ceniony nauczyciel akademicki, artysta malarz i grafik. Prorektor (1996-2002) i rektor (2002-2008) Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Ceniony pedagog, dla wielu pokoleń swoich wychowanków – prawdziwy Mistrz. Dla Akademii – sprawny i skuteczny menedżer. Za jego kadencji zrealizowano remont i modernizację siedziby Akademii przy placu Jana Matejki oraz odzyskano dla uczelni dom i pracownię Olgi Boznańskiej. Był m.in. wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, Związku Polskich Artystów Plastyków, wiceprezesem Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie i wielu innych stowarzyszeń branżowych. Był laureatem wielu konkursów, uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i kilkuset zbiorowych w kraju i za granicą, swoje prace prezentował w większości znanych galerii Europy, Japonii, Stanów Zjednoczonych. Otrzymał prestiżową nagrodę im. W. Wojtkiewicza, odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”. Za wybitne zasługi w pracy zawodowej, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

***
Wydawnictwo ASP w Krakowie poleca wspomnienie o prof. Janie Pamule "Jan Pamuła (1944-2022). Sztuka poszukująca zrozumienia".