PROGRAM DNIA OTWARTYCH DRZWI MUZEÓW KRAKOWSKICH W MUZEUM ASP

18.11. 2012 w godz. 10.00 - 17.00

Wystawa: Przekrój przez dzieje zbiorów Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

W niewielkiej przestrzeni niegdysiejszej pracowni liternictwa Muzeum ASP prezentuje wybór eksponatów – począwszy od pierwszych nabytków i darów, po przyjęte w ostatnich latach.

Obejrzeć można obrazy, rysunki, tkaniny, rzeźby i pamiątki po profesorach, reprezentujące kolejne okresy kształtowania się Uczelni, a z nią dziejów zbiorów, począwszy od etapu Szkoły Rysunkowej przy Gimnazjum św. Anny, związku z Uniwersytetem Krakowskim i Instytutem Technicznym, przez Matejkowski okres początku instytucjonalnej niezależności i historyzmu w sztuce, okres od tzw. reformy Fałata (modernism), lata pięćdziesiąte XX wieku, po współczesność. Istotnym wątkiem pokazu jest historia dydaktyki artystycznej (m.in. wyróżnione prace studenckie).

Pośród nazwisk autorów prac wymienić trzeba takie jak: Karol Schweikart, Józef Brodowski, Józef Grassi, Gustaw Hamilton, Jan Kupecki, Feliks Szynalewski, Konstanty Laszczka, Tomasz Lisiewicz, Jacek Malczewski, Wojciech Weiss, Jan Stanisławski, Stanisław Tombiński, Stanisław Popławski, Paweł Dadlez, Bronisława Galiczanka, Wanda Ślędzińska, Teresa Bujnowska, Zbigniew Makowski.

Ekspozycja dostępna jest na drugim piętrze gmachu przy pl.Matejki 13, od Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich, codziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 15.30. Czynna będzie do maja 2013 roku. Wystawie towarzyszą udostępniane bezpłatnie wydawnictwa.

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie posiada zespoły zabytków gromadzone od początku swego istnienia,tj. od roku 1818. Stanowią one świadectwo hojności ofiarodawców, a zarazem zmieniających się trendów w sztuce i kształceniu. Dzieła sztuki i inne przedmioty, wzorem ówczesnych artystycznych wyższych uczelni europejskich, pełniły pierwotnie funkcję przede wszystkim pomocy w dydaktyce. Pozyskiwano je poprzez zakupy i legaty. Potem – od ok. połowy XIX w. aż po lata osiemdziesiąte XX w. – za sprawą statutowych zapisów równolegle kolekcjonowano także prace artystów-pedagogów Akademii i jej wyróżniających się studentów.

Te,które przetrwały,stanowią obecnie zasoby istniejącego od roku 2003 Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a jednocześnie najstarszy i najciekawszy zbiór spośród posiadanych przez wyższe szkoły artystyczne w Polsce.

Spisane zasoby liczą około 3000 obiektów. Reprezentują podstawowe kierunki kształcenia artystycznego. Kolekcjonowanie dotyczyło w pierwszej kolejności rysunku i malarstwa, a następnie tkaniny artystycznej, sztuk projektowych i konserwacji dzieł sztuki (tu prace z dziedziny historycznych technik oraz technologii malarstwa i rzeźby).

Można tu wyróżnić:

wczesne dary i zakupy dla galerii szkolnej

m.in.: cykl malowideł na papierze ,,Atlas roślin i zwierząt” z I poł. XVIII w., zbiór odlewów gipsowych rzeźb antycznych kupowanych kilkakrotnie w Wiedniu, Rzymie i Warszawie w I poł. XIX w. (można je oglądać przede wszystkim na galerii korytarza pierwszego piętra Gmachu Głównego ASP) oraz – należąca do najcenniejszych – kolekcja realiów malarskich z czasów założonej i kierowanej przez Jana Matejkę szkoły malarstwa historycznego. Na wystawie reprezentuje je buzdygan, pokazany  w sąsiedztwie malarskiej pracy studenckiej, stanowiący element jej kompozycji.

zbiory prac studenckich i dyplomowych

Statut Uczelni z 1838 roku ustanowił zwyczaj pozostawiania w zbiorach wyróżnionych prac uczniów opuszczających szkołę lub otrzymujących stopień artysty. Zwyczaj ten rozciągnięto później   na wyróżniające się prace studyjne.

obiekty z dziedziny sztuk projektowych i użytkowych

Należą do nich cenne meble i inne przedmioty reprezentujące Warsztaty Krakowskie i twórczość projektową takich artystów jak Józef Czajkowski, Henryk Uziembło, Kazimierz Witkiewicz, Wojciech Jastrzębowski, Karol Homolacs, Karol Stryjeński. Większość przedmiotów stanowi wyposażenie pomieszczeń przede wszystkim budynku dawnego Muzeum Techniczno Przemysłowego oraz innych budynków należących dziś do Akademii.

Zbiory muzealne wzbogacane są nadal przede wszystkim dzięki darowiznom, a dla ich udostępnienia ASP stara się podejmować wielorakie działania związane z promocją, wydawnictwami i pokazami. Muzeum organizuje wystawy czasowe, sesje, spotkania, konferencje, wydaje publikacje, prowadzi działalność edukacyjną.

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

MUZEUM