13 stycznia 2015 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie zostały wręczone PASZPORTY POLITYKI. W dziedzinie sztuk wizualnych nagrode otrzymał wykładowca Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie JAKUB WOYNAROWSKI. Nagroda ta została przyznana za oryginalne łączenie badań nad historią sztuki i kultury z artystyczną praktyką, czego intrygującym efektem była autorska oprawa pawilonu polskiego na Biennale Architektury w Wenecji.

Jakub Woynarowski urodził się w 1982 r. w Stalowej Woli. Studiował na Wydziale Grafiki oraz w Międzywydziałowej Pracowni Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest rysownikiem, grafikiem, twórcą komiksów, artbooków, atlasów, filmów, instalacji, inicjatorem działań w przestrzeni publicznej, kuratorem wystaw, autorem esejów. Cechą charakterystyczną jego twórczości jest łączenie teoretycznej refleksji z działaniami z zakresu sztuk wizualnych.

"Paszport Polityki" jest nagrodą przyznawaną od 1993 r. przez tygodnik "Polityka" młodym, niejednokrotnie debiutującym twórcom i artystom. Nagroda przyznawana jest w sześciu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka (sztuki wizualne) i estrada oraz od roku 2002 nagrodę specjalną kreator kultury za osiągnięcia w krzewieniu kultury.

Jest nam niezmiernie miło, że pracownik Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie otrzymał tak prestiżową nagrodę.

Składamy wielkie gratulacje!

Pracownicy Wydziału Grafiki