Od 24 do 26 czerwca 2022 r. studentki pracowni Intermedialne Rozszerzenie Warsztatu Rzeźbiarskiego pod okiem prowadzącej pracownię dry hab. Iwony Demko zaprezentowały w przestrzeni dzielnicy Wesoła Pawilon Planety Duszek. Projekt powstał we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym w ramach cyklu wystaw pod wspólną nazwą „Sanatorium Sztuka”. Przez trzy dni Planeta Duszek gościła na planecie Ziemia na zalesionym skwerze przy ul. Śniadeckich 5, obok Centrum Pomocy Ukrainie. Każdy mógł odwiedzić przestrzeń i spędzić w niej czas.

W projekcie wzięły udział studentki z Wydział Malarstwa ASP: Kamila Stovrag, Anna Zuzela oraz z Wydział Rzeźby: Aleksandra Olszar i Kamila Milewska.

Foto: Iwona Demko

Planeta Duszek to planeta miłości i równości, która rządzi się swoimi własnymi prawami. Istoty żyjące na niej nie mają płci oraz nie czują potrzeby posiadania wiedzy na temat tego, kim są. Stworzenia te przybierają bardzo elastyczne i giętkie formy, dlatego że płyną w swojej własnej czasoprzestrzeni. Wszystkie są wobec siebie równe i tak samo istotne. Żyją szczęśliwie i nie mają traum. Duszki zostały stworzone przez Matkę Stworzycielkę, ich podświadomości łączą się z doświadczeniami wszystkich istniejących wcześniej stworzeń. Kochają siebie i innych ogromną miłością i to daje im energię. Na Planecie Duszek nie ma cierpienia, wojen, głodu, katastrofy klimatycznej. Ta planeta jest najbezpieczniejszą w całym wszechświecie. Duszki mają swoje niewidzialne korzenie w czystej i nieskażonej ziemi, dzięki czemu mogą łączyć się z mocą wszechświata i komunikować ze wszelką materią. Wielkim talentem duszków jest umiejętność bycia tu i teraz. Potrafią docenić otaczający je świat. Szanują go i cieszą się każdym darem natury. (Tekst: Kamila Stovrag).

Przesłanie Matki Stworzycielki:

W kolejnych odsłonach Sanatorium Sztuki zobaczymy:

• 22-23-24.07 – kuratorka: Ela Wysakowska-Walters
  • 19-20-21.08 – kuratorka: Joanna Zemanek