Pięcioro studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie znalazło się wśród 25 finalistów z całej Polski 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii.

Finalistami konkursu zostali:

• Karolina Łukawska - Wydział Rzeźby

• Jana Shostak - Wydział Intermedia

• Aleksander Sovtysik - Wydział Malarstwa

• Justyna Wiśniowska - Wydział Grafiki

• Konrad Żukowski - Wydział Malarstwa

Organizatorzy konkursu Fundacja Artystyczna Podróż Hestii zwrócili uwagę, że finaliści najnowszej odsłony konkursu APH posługują się w swoich pracach różnorodnymi mediami. Swoją uwagę koncentrują jednak nie tylko na tematach artystycznych – istotną częścią tegorocznej wystawy finałowej będą bowiem prace zaangażowane ideowo, pozwalające naświetlić najważniejsze, aktualne problemy w Polsce i na świecie. W ten sposób - równolegle z konkursem - powstaje przestrzeń na dyskusję o współczesnej kondycji obiegu sztuki, na stawianie pytań o wspólnotowy kontekst wymiany między artystami i odbiorcami. Jedni i drudzy muszą sobie radzić z wieloma oczekiwaniami, z rzeczywistością nieustannej presji, wyzwaniami codzienności i życiem pod dyktando ryzyka.

Prace finalistów, w tym oczywiście również studentów Akademii, będą prezentowane podczas wystawy finałowej w Muzeum nad Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wystawa potrwa od 6 do 19 maja br. a jej kulminacyjnym punktem będzie piątek 17 maja, kiedy to na Gali Finałowej poznamy laureatów konkursu.

Przed finalistami 18. edycji konkursu APH stoi teraz szansa na wygranie dwóch profesjonalnych rezydencji artystycznych w prężnych ośrodkach rezydencyjnych: Nowym Jorku i Wilnie. Ponadto, jeden z finalistów może otrzymać komercyjne zlecenie na artystyczną koncepcję raportu rocznego Grupy ERGO Hestia.

Ogłoszenie nazwisk laureatów konkursu odbędzie się 17 maja podczas Gali Finałowej w warszawskim Muzeum nad Wisłą.