Z inspiracji Prezydium Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie wraz z Politechniką Krakowską przystępuje do współpracy w ramach "Programu analizy studialnej i koncepcyjnej w procesie rewaloryzacji podwórek zabytkowych kamienic krakowskich". Celem projektu będzie wypracowanie koncepcji studenckich – nie tylko odwołujących się do różnych profili programowych poszczególnych uczelni, ale i uwzględniających odmienne spojrzenia na potencjał przestrzeni ogrodów śródblokowych w ramach utworzonych zespołów projektowych. Opracowane koncepcje rozwiązań przestrzennych będą stanowić kanwę dalszej dyskusji z mieszkańcami Krakowa i staną się ideowym wkładem w realizację założeń Nowego Europejskiego Bauhausu.

Z ramienia Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków merytoryczne wsparcie dla Projektu zadeklarował prof. Zbigniew Myczkowski, który wraz z prof. Januszem Bogdanowskim prowadził kompleksowe prace badawcze na ten temat. W ramach współpracy korzystać będziemy również z wiedzy i doświadczenia dyrektora Wydziału Zieleni Urzędu Miasta Krakowa Piotra Kempfa (członka SKOZK), który zetknął się z praktyczną realizacją rewitalizacji podwórek w Nowej Hucie. Koordynacji projektu z ramienia Komitetu podjęła się Lilianna Sonik.

W ramach projektu będziemy współpracować z prof. Agatą Zachariasz – kierującą Katedrą Architektury Krajobrazu i prof. Martą Anną Urbańską z Katedry Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Krakowskiej. Ze strony Akademii Sztuk Pięknych udział w Projekcie zadeklarował prof. Marek Błażucki – Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz oraz gospodarz czwartkowego spotkania prof. ASP Bartłomiej Struzik – Prorektor ASP ds. współpracy i równocześnie kierownik Katedry Projektowania Architektoniczno-Rzeźbiarskiego.

Projekt stanowi kolejny krok w realizacji programu współpracy pomiędzy naszą Akademią i Społecznym Komitetem Odnowy Zabytków Krakowa zainicjowanej podczas spotkania JM Rektora prof. Andrzeja Bednarczyka z przewodniczącym Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa panem Borysławem Czarakcziewem.