W konkursie "Szkło w formie" organizowanym w ramach projektu "Sztuka do rzeczy - design w Krakowie" zwyciężyła praca Karoliny Filcek i Joanny Treli, studentek Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Autorki projektu mówią: "Organiczna forma otworu podkreśla naturalne kształtowanie się wiązki lub pojedynczego kwiatu. Projekt jest ukłonem w stronę natury, eksponuje jej piękno i niepowtarzalność."

Konsultantka Konkursu - dr hab. Beata Mak - Sobota, prof. ASP we Wrocławiu - zaznacza: "Przemawia do mnie niebanalny pomysł, aby szyjkę wazonu skierować do jego wnętrza, co sprawia, że staje się on oryginalny i intrygujący. Dobrze zaproponowany jest też kształt wazonu i jego proporcje, by podkreślić szczególny zabieg szklarski będący atutem tego konceptu. Wartością jest tutaj organiczny charakter wazonu i minimalizm jego formy, który eksponuje to, co decyduje o wyjątkowości tego wazonu, a co szkło poprzez swą transparentność pozwala dojrzeć. Ponadto ciekawie będzie się on prezentował zarówno pełniąc funkcję wazonu nieszablonowo, asymetrycznie pozycjonując kwiaty, jak i stanowiąc przedmiot dekoracyjny."

Nagrodą główną w konkursie jest realizacja zwycięskiego projektu pod nadzorem projektantek w Centrum Szkła i Ceramiki jako seria limitowana w ilości 30 sztuk.

Źródło informacji www.

Filcek Treli_wazon_1