Natchniony duchem witkacowskim, nawiązując do pięknej tradycji bliskich kontaktów między artystami krakowskiej ASP a aktorami Teatru im. Juliusza Słowackiego, prof. Grzegorz Sztwiertnia podjął wyjątkowe wyzwanie. Z użyciem kolorowych kredek artystycznych i szlachetnej zimnej enkaustyki, na lnianym płótnie stworzył portrety wybitnych aktorów – Ireny Solskiej i Andrzeja Grabowskiego. Te dwa unikatowe dzieła zobaczyć będzie można 4 października o godzinie 20.00 w gmachu Teatru na pl. św. Ducha 1 w Krakowie.

Dołączą one do teatralnej kolekcji portretów, których autorami byli m.in.: Wyspiański, Wyczółkowski, Rychter, Waśkowski, Kasarab, Piotrowski, Pautsch i wielu innych. Akademia odwołując się do tej tradycji, pragnie, aby sztuka teatru znowu inspirowała artystów, a portrety prof. Sztwiertni stały się swego rodzaju prowokacją dla następnych twórców.

Prof. Grzegorz Sztwiertnia, profesor zwyczajny w zakresie sztuk plastycznych, tworzy w obszarze malarstwa, rysunku, instalacji, fotografii i wideo, autor i uczestnik setek wystaw w Polsce i za granicą, laureat wielu nagród w tym Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, tak komentuje swoją pracę portrecisty: „Nie uważam się za doświadczonego portrecistę. Ostatnie próby tego rodzaju podejmowałem na studiach w pracowni Profesora Jerzego Nowosielskiego, pod którego okiem powstał jeden (pięknej rudowłosej dziewczyny pozującej w pracowni), szczególnie dla mnie ważny – bo zachowany wśród nielicznych „dokumentów malarskich” z tamtych lat. [...]

Prof. Grzegorz Sztwiertnia (1968, Cieszyn) Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego w 1992 roku. Nauczyciel akademicki na macierzystej uczelni. Obecnie profesor zwyczajny w zakresie sztuk plastycznych. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, uczestniczył w ponad stu wystawach w Polsce i za granicą (w tym w większości najważniejszych przeglądów polskiego malarstwa od połowy lat 90.). Pracuje na polu wielu dyscyplin: malarstwa, rysunku, instalacji, fotografii i wideo. Kurator wystaw problemowych. Jest laureatem m.in. Nagrody im. Jana Cybisa przyznanej przez Okręg Warszawski ZPAP (2017) i Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2018).

Prof. Grzegorz Sztwiertnia, fragment obrazu przedstawiającego Andrzeja Grabowskiego.

Prof. Grzegorz Sztwiertnia, fragment obrazu przedstawiającego Irenę Solską.

Prof. Grzegorz Sztwiertnia, fragment obrazu przedstawiającego Irenę Solską.