Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022 odbędzie się w poniedziałek, 4 października 2021 r., o godz. 18.00. Wykład inauguracyjny "Instrument. Pomnik. Projekt." wygłosi prof. Krzysztof Wodiczko.

KRZYSZTOF WODICZKO – fotografia od Harvard University Graduate School of Design. © 2015 Adam DeTour.

Krzysztof Wodiczko urodził się w 1943 r. w Warszawie. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku, Cambridge, Massachusetts i Warszawie. Jest znany z wielkoskalowych projekcji obrazów na fasady architektoniczne i pomniki. Zrealizował ponad 90 takich projekcji w 20 krajach. Od 1980 roku - poprzez swoje projekcje i inne przedsięwzięcia komunikacyjne - współpracuje z mieszkańcami miast społecznie defaworyzowanymi na rzecz obecności ich głosu i ekspresji w przestrzeni publicznej.
Prace Krzysztofa Wodiczki były prezentowane na wielu międzynarodowych wystawach i festiwalach sztuki, takich jak Documenta, Venice Biennale, Whitney Biennial, Liverpool Biennale, Yokohama Triennial. Jest laureatem 4th Hiroshima Art Price „za wkład międzynarodowego artysty w pokój na świecie”. Prezentował swoją twórczość podczas retrospektywnych wystaw m.in. w Walker Art Center w Minneapolis, Fundacio Antoni Tapies w Barcelonie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej w Seulu. Jego prace są prezentowane w amerykańskim serialu telewizyjnym PBS: „Art in the Twenty-First Century”.
Krzysztof Wodiczko jest autorem książek – m.in. „Critical Vehicles” (MIT Press), „City of Refuge: Sept. 11”, „The Abolition of War”, „The Transformative Avant-Garde” oraz innych, w tym obszernej monografii „Krzysztof Wodiczko (Black Dog, Londyn), a także „Wodiczko. Socjoestetyka” (Krytyka Polityczna), „Obalenie Wojen” (MOCAK), „Rozmowy i teksty krytyczne” (Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu).
Krzysztof Wodiczko jest byłym dyrektorem Center for Advanced Visual Studies MIT, od 2011 roku profesorem Wydziału Sztuki, Designu i Domeny Publicznej w Harvard’s Graduate School of Design oraz profesorem wizytującym na Wydziale Sztuki Medialnej ASP w Warszawie.

Ze względu na obecną sytuację związaną z COVID 19, serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wykładzie w formie zdalnej na www.

Krzysztof Wodiczko born 1943 in Warsaw, Poland, lives and works in New York City, Cambridge, Massachusetts, and Warsaw.
He is renowned for his large-scale projections on architectural facades, and monuments. He has realized over ninety of such projections in twenty countries.
Since the 1980s, through his projections and communicative instruments, he works with marginalized city residents to help their voice and expression be present in the public space.
Krzysztof Wodiczko's work was presented at Documenta, Venice Biennale, Whitney Biennial, Liverpool Biennale, Yokohama Triennial and many other international art exhibitions and festivals.
He is a recipient of 4th Hiroshima Art Price "for his contribution as an international artist to the world peace".
He has held retrospective exhibitions at Walker Art Center, Fundacio Antoni Tapies, Barcelona, Muzeum Sztuki, Lodz, Zacheta, National Gallery of Art, Museum of Modern and Contemporary Art, Seoul, and many other museums and art centers.
Krzysztof Wodiczko is an author of Critical Vehicles, MIT Press, as well as City of Refuge: Sept. 11, The Abolition of War, The Transformative Avant-Garde, and other books including a large monograph Krzysztof Wodiczko, Black Dog, London, Socioetetyka, Krytyka Polityczna, Obalenie Wojen, MOCAK, Rozmowy i teksty krytyczne, Arsenal.
His work is presented in American PBS television series Art in the Twenty-First Century.
Krzysztof Wodiczko is a former director of Center for ASdvanced Visual Studies MIT, since 2011 a Professor of Art, Design and the Public Domain at Harvard’s Graduate School of Design and a Vsiting Professor at Media Art Department at ASP Warsaw.