Profesor Wincenty Kućma otrzymał tytuł Honorowego Profesora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Uroczyste nadanie tytułu miało miejsce we wtorek 19 maja 2015 roku.

W czasie aktu nadania tytułu prof. Andrzej Ziębliński, Dziekan Wydziału Form Przemysłowych odczytał wniosek, jaki Rada Wydziału skierowała do Senatu Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie o przyznanie prof. Wincentemu Kućmie tytułu Honorowego Profesora. Następnie prof. Jan Pamuła wygłosił laudację.

JM Rektor, prof. Stanisław Tabisza wręczył prof. Wincentemu Kućmie tytuł Honorowego Profesora za wybitne osiągnięcia w sztuce projektowania, które to dzieła rozsławiają imię Profesora, Polskę i Akademię w świecie.

Prof. Wincenty Kućma w swym wzruszającym przemówieniu dziękował władzom ASP za otrzymany tytuł oraz rodzinie za to, że zawsze może na nich liczyć.

W uroczystości udział wzięli m.in.: byli Rektorzy ASP, przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, członkowie rodziny Profesora, pedagodzy, pracownicy i studenci ASP. Głos zabrała Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta, a na zakończenie odczytane zostały listy gratulacyjne.

Wszyscy przybyli goście mogli zobaczyć w holu krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych wystawę rzeźby prof. Wincentego Kućmy.

Prof. Wincenty Kućma urodził się w 1935 roku. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Wandy Śledzińskiej. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1962 roku. Prowadzi działalność twórczą w zakresie rysunku, medalierstwa małych form rzeźbiarskich, a także projektowania i realizacji rozwiązań pomnikowych, wnętrz sakralnych oraz przestrzeni urbanistycznych.

Ważniejsze realizacje rzeźbiarskie: w Prilepie - Jugosławia, New Delhi, Doncaster - Anglia, Genewa - Szwajcaria, Oświęcim.

Ważniejsze realizacje pomnikowe: Gdańsk - "Obrońców Poczty Polskiej", Częstochowa -"Poległym w obronie Ojczyzny", Warszawa - "Pomnik Powstania warszawskiego", Miejsce Piastowe - "Ks. Br. Markiewicz", „Pomnik Armi Krajowej”- Kielce.

Wybrane realizacje sakralne: w Krakowie, w Miejscu Piastowym, w Tarnowie, w Woli Radziszowskiej, w Toruniu, w Warszawie w Nuncjaturze Apostolskiej i na Bemowie, w Iwoniczu, w Krościenku n/Dunajcem, w Piaskach, w Słupsku, w Dębicy, w Zawierciu, w Brzesku, w Pasierbcu, w Iskrzyni, w Baranowiczach - Białoruś, w Nowosybirsku, w Irkucku -  Rosja, w Rodakach k/Olkusza, w Rzymie, w Suwałkach.  Cykle rysunkowe - "od grudnia do grudnia", "Powstanie Warszawskie", "Katyń", "Pracownia", "Zwiastun nowiny". Cykle medalierskie - "Matka i dziecko", "Inspiracje muzyczne", "Wędrówki Dantego", "Zespoleni", "Ukrzyżowanie",  "Życie Chrystusa".

Prace profesora Wincentego Kućmy znajdują się w wielu zbiorach i kolekcjach zarówno w kraju jak i za granicą oraz w licznych muzeach.

Twórczość swoją prezentował na ponad 80 wystawach krajowych i 50 zagranicznych oraz 28 indywidualnych. Brał udział w wielu konkursach uzyskując ok. 52 nagród i wiele wyróżnień.
W roku 1999 otrzymał nagrodę l stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej i dydaktycznej z zespołem Katedry Sztuk Wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie. W 2000 roku został uhonorowany Orderem Grzegorza Wielkiego, nadanym mu przez papieża, za twórczość w dziedzinie sztuki sakralnej, do czego w dużej mierze przyczyniła się realizacja Katedry w Irkucku na Syberii.

Został odznaczony m.in. Orderem Polonia Restituta, Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim z Gwiazdą, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Medalem Edukacji Narodowej, Złotym Medalem Ojca Świętego Jana Pawła II oraz nagrodą im. Św. Brata Alberta za twórczość w dziedzinie rzeźby patriotycznej i sakralnej.
W roku 2014 uhonorowany odznaczeniem „Cracovia Merenti” przez Radę Miasta Krakowa.

Jest profesorem zwyczajnym. Do 2000 roku pracował w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie.

ASP w Krakowie Kucma 10