Prof. Władysław Pluta oraz prof. Czesław Dźwigaj otrzymali Nagrody Miasta Krakowa za działania, które pozytywnie wpływają na znaczenie i rozwój miasta w dziedzinach kultury, sztuki i nauki.

Nagrody Miasta Krakowa mają kilkuwiekową tradycję, jako że pierwszy znany laureat został nim uhonorowany w 1535 roku. Nagrody Miasta Krakowa przyznawane są za osiągnięcia dwóch lat poprzedzających rok ubiegania się o ten laur lub za całokształt dokonań. Prezydent miasta każdego roku powołuje komisję złożoną w większości z profesorów szkół wyższych, która po analizie wniosków przyznaje nagrody w trzech dziedzinach: „Kultura i sztuka”, „Nauka i technika” oraz „Sport”. Kandydatów proponują instytucje artystyczne, uczelnie, instytuty naukowo-badawcze, towarzystwa i związki twórcze, a także inne organizacje. Ostateczną decyzję o przyznaniu wyróżnienia podejmuje prezydent miasta.

Obecny na uroczystej gali w Teatrze Variete prezydent Krakowa Jacek Majchrowski mówił: „Nagrody Miasta Krakowa stanowią najwyższy wyraz uznania dla dokonań laureatów. Ich pasja i praca sprawiają, że Kraków jest postrzegany w Polsce i na świecie jako miejsce o niezwykłym potencjale twórczym ‒ jako miasto nowoczesne, otwarte na nowatorskie myśli oraz działania zarówno artystyczne, jak i naukowe.”

Wśród tegorocznych laureatów i nagrodzonych znalazło się dwóch Profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W kategorii kultura i sztuka laureatem został prof. Władysław Pluta

PROF. WŁADYSŁAW PLUTA

Uprawia projektowanie graficzne i grafikę artystyczną. Wybitny polski plakacista.

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Form Przemysłowych, dyplom uzyskał w pracowni prof. Ryszarda Otręby. W 1974 rozpoczął pracę pedagogiczną w Katedrze Komunikacji Wizualnej.

Uczestniczy w wystawach w kraju i za granicą. Wielokrotny laureat krajowych i międzynarodowych nagród w dziedzinie projektowania plakatu i książki, a także wyróżnień za działalność artystyczną i pedagogiczną.

W grafice posługuje się najczęściej techniką serigrafii. W konkursach na najpiękniejsze książki roku organizowane przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek otrzymał 12 nagród i 38 wyróżnień.

Kojarzony przede wszystkim jako twórca tzw. inteligentnego plakatu, głównie o tematyce kulturalnej, promującego wydarzenia związane z Krakowem, plakaty dla teatrów i innych instytucji krakowskich. Plakaty Pluty cechuje powściągliwość i lapidarność przekazu.

Projektuje szeroko rozumianą komunikację wizualną, a w niej ramach znaki identyfikujące dla instytucji kultury, serie wydawnicze, książki, albumy, okładki książek, foldery, katalogi.

foto: Anna Szwaja

Za działania na rzecz zabytków i dziedzictwa niematerialnego Krakowa tytuł Mecenasa Kultury Krakowa otrzymał prof. Czesław Dźwigaj.

CZESŁAW DŹWIGAJ

Profesor zwyczajny, rzeźbiarz, medalier, malarz i poeta. Całe swoje życie związał z Krakowem i Akademią Sztuk Pięknych im. J. Matejki. Zrealizował kilkadziesiąt pomników na wszystkich kontynentach naszego globu, a drzwi spiżowe czy też polichromie i witraże jego autorstwa możemy spotkać w historycznych obiektach sakralnych wielu krajów. Jest laureatem prestiżowych nagród i wyróżnień na polu działań artystycznych i społecznych. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów świata i w zbiorach prywatnych koneserów sztuki.

Prof. Czesław Dźwigaj zaprojektował i zrealizował szesnaście pomników oraz kilkadziesiąt tablic i monumentalnych kompozycji rzeźbiarskich, w tym szereg artystycznych obiektów przestrzennych i kameralnych, rzeźb parkowych w Historycznych Parku Strzeleckim przy ul. Lubicz. W 2020 roku, w tym parku, wykonał oraz ufundował zespół kompozycji przestrzennych odnoszących się do niezwykle ważnych dla Polski i Europy wydarzeń.

foto: Paweł Michalczyk (Gazeta Krakowska)
fotografia na stronie głównej: Wiesław Majka (Gazeta Krakowska)