W imieniu organizatorów i studentów Wydziału Malarstwa i Wydziału Architektury Wnętrz serdecznie zapraszamy na otwarcie drugiej już wystawy poplenerowej studentów i profesorów trzech krakowskich uczelni, pt. Pamięć morza, która tym razem będzie miała miejsce w Galerii Fundacji Tytano 15 października (wtorek) o 18 00. Na wernisażu zaprezentowana zostanie również powtórnie publikacja pt. Przestrzeń alternatywna dla działań artystycznych.

Pamięć morza

Projekt artystyczno-naukowy

Wystawa Pamięć Morza II

Kompleks ”Dolne Młyny", galeria Fundacji Tytano, Kraków, ul Dolnych Młynów 10

15-18 X 2019

pamiec morze plakat 580

W dniach 28.02.-2.03.2019 r. odbył się w wielickiej kopalni plener artystyczny z udziałem ok. 100 studentów i pedagogów krakowskich uczelni wyższych. Rozpoczął on projekt artystyczno-naukowy „Pamięć morza”, który Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka organizuje we współpracy z uczelniami w Krakowie: Akademią Sztuk Pięknych - Wydział Architektury Wnętrz i Wydział Malarstwa, Uniwersytetem Pedagogicznym - Wydział Sztuki i Politechniką Krakowską - Wydział Architektury. Projekt ten wpisuje się w XX-wieczną tradycję akcji plenerowych poza centralnymi ośrodkami kulturalnymi, w miejscach nietypowych, naznaczonych innymi funkcjami.

W maju ukazała się monografia Przestrzeń alternatywna dla działań artystycznych, obejmująca zarówno teksty naukowców, artystów i prowadzących warsztaty, jak i zaproszonych gości. To naukowa refleksja nad problemem obecności sztuki poza pracownią i galerią. Publikacja podejmuje dialog z plenerową formułą podziemnych warsztatów i szukaniem inspiracji twórczych w miejscu nietypowym.

Od maja do września 2019 roku w ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich na terenie wielickiej kopalni prezentowano prace rysunkowe, malarskie i autorskie koncepcje projektowe. Ekspozycję oglądali zarówno miłośnicy sztuki, jak i turyści, dla których nierzadko był to pierwszy kontakt ze sztuką najnowszą.

15 października otwarta zostanie kolejna wystawa: Pamięć morza II, na której pokazane zostaną prace z pleneru. Na miejsce ekspozycji celowo wybrano poindustrialne wnętrza kompleksu byłych Zakładów Tytoniowych „Dolne Młyny", galerię Fundacji Tytano, by podtrzymać koncepcję tworzenia i eksponowania sztuki w przestrzeniach alternatywnych, naznaczonych utylitaryzmem. Na wernisażu 15 X o godzinie 18 00 prezentowana też będzie ponownie ww monografia.

PATRONAT HONOROWY nad projektem objęli:

Jan Godłowski - Dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
prof. dr hab. Kazimierz Karolczak - Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
prof. dr hab. inż. Jan Kazior - Rektor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki
prof. dr hab. Stanisław Tabisz - Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

pamiec-morze-133