"Konserwatorzy dzieł sztuki dla Krakowa" to cykl wydarzeń z okazji 40-lecia wpisania historycznego centrum Krakowa na listę UNESCO. Cykl powstał w imię uczczenia tej rocznicy oraz 100-lecia Służb Konserwatorskich w Polsce, 200-lecia Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, (w której od 1947r. kształceni są konserwatorzy, a w trybie kursów nawet od 1934/1935r.), Roku Dziedzictwa Kulturowego (European Year of Cultural Heritage/EYCH), 25-lecia powstania Organizacji Solidarności Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC), do której należy Kraków i jest dedykowana prof. Józefowi Edwardowi Dutkiewiczowi w 50-lecie śmierci, jako wybitnemu twórcy polskiej szkoły konserwacji, jednemu z założycieli Wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych i Sekcji Konserwacji Dzieł Sztuki w Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie.

banner konserwatorzy

W ramach obchodów odbędą się następujące wydarzenia:

• 3 września 2018 r. - Wystawa „Dzieło Konserwatorskie” - (przygotowana z okazji 60-lecia sekcji konserwacji krakowskiego okręgu ZPAP), której ekspozycja będzie miała miejsce w holu kamiennym Urzędu Miasta Krakowa. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 150 fotografii ilustrujących dokonania krakowskich konserwatorów dzieł sztuki zrealizowanych na terenie całego kraju.

Wernisaż zostanie uświetniony projekcją filmu „Niemi Pacjenci” powstałego w związku z jubileuszem 25-lecia Ogólnopolskiej Rady Konserwatorów Dzieł Sztuki. Projekcja filmu odbędzie się w Sali Obrad Rady Miasta UMK.

• 7 września 2018 r. - Wystawa „Konserwator Dzieł Sztuki przy Pracy” - wystawa archiwalnych i współczesnych fotografii prezentujących wybitnych konserwatorów w trakcie działań terenowych i w pracowni na najciekawszych obiektach, których ekspozycja odbędzie się w przestrzeni miejskiej na Placu Szczepańskim. Wystawie towarzyszyć będzie wydanie katalogu, poszerzonego o dodatkowe materiały fotograficzne historyczne i współczesne oraz wspomnienia nestorów opracowane graficznie przez wybitną krakowską artystkę Iwonę Siwek-Front.
  • 17 września 2018 r. - Uroczysty finisaż wystawy odbywający się na Placu Szczepańskim

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz Koło Naukowe Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki są partnerami wydarzeń.

Więcej na

pikto konserwatorzy