Tegoroczny przegląd prac finalistek i finalistów konkursu Artystyczna Podróż Hestii, potrwa od 6 do 19 maja w Muzeum nad Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Najważniejszym punktem wystawy będzie Gala Finałowa 17 maja, podczas której poznamy nazwiska laureatów. W finale znalazło się 5 studentek i studentów ASP w Krakowie.

Pierwszy dzień wystawy finałowej 18. edycji konkursu APH rozpocznie się od  happeningu przygotowanego przez Norberta Delmana (finalista edycji 2014) i kobiecą drużynę futbolu amerykańskiego Warsaw Sirens. Wydarzenie odbędzie się 6 maja (poniedziałek) o godz. 17.00 w Muzeum nad Wisłą.

Finalistkami i finalistami 18. edycji konkursu APH (w kolejności alfabetycznej): Maciej Gąbka, Karolina Gołębiowska, Barbara Gryka, Martyna Hadyńska, Xue Jiang, Karol Kobryń, Mateusz Kowalczyk, Joanna Krajewska, Aleksander Krzystyniak, Natalia Laskowska, Karolina Łukawska (Wydział Rzeźby ASP Kraków), Karolina Mądrzecka, Maryna Sakowska, Magdalena Sendek, Anna Shimomura, Jana Shostak (Wydział Intermediów ASP Kraków), Aleksander Sovtysik (Wydział Malarstwa ASP Kraków), Oliwia Thomas, Jakub Tschierse, Wiktoria Walendzik, Kamila Winnicka, Justyna Wiśniowska (Wydział Grafiki ASP Kraków), Marek Wodzisławski, Irena Zieniewicz, Konrad Żukowski (Wydział Malarstwa ASP Kraków).

Jednym z kluczowych aspektów tegorocznej wystawy finałowej konkursu Artystyczna Podróż Hestii jest różnorodność doświadczeń i postaw 25 młodych twórców, którzy w swojej praktyce podejmują najbardziej aktualne tematy i problemy współczesności. Intensywny, 2-tygodniowy przegląd najciekawszych propozycji twórczych finalistów 18. edycji konkursu potrwa od 6 do 19 maja br. w Muzeum nad Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Najważniejszym punktem wystawy będzie Gala Finałowa 17 maja, podczas której poznamy nazwiska laureatów. Prezentacji prac finałowych towarzyszy wiele wydarzeń specjalnych, oprowadzań i warsztatów.

Najnowsza edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii jest okazją do szerszej dyskusji na temat współczesnej kondycji obiegu sztuki, który poddany codziennej presji otoczenia, musi radzić sobie z tym, co niejednoznaczne, płynne i niepewne. Narrację tę uzupełnia i uaktualnia świeże oraz krytyczne spojrzenie finalistek i finalistów konkursowej wystawy finałowej. Poprzez swoje prace skupiają bowiem uwagę odbiorcy na ważnych i aktualnych problemach: artystycznych, społecznych, geopolitycznych, ekologicznych, ideowych oraz ekonomicznych. Autorami prezentowanych prac są studenci IV oraz V roku wydziałów i kierunków artystycznych prowadzonych na 10 polskich uczelniach.

Finał konkursu Artystyczna Podróż Hestii przynosi nam w tym roku 25 bardzo ciekawych i różnorodnych propozycji. Znajdziemy wśród nich prace, które kierują uwagę odbiorców w samo centrum współczesnych problemów społecznych i artystycznych. Ogromne znaczenie w tym wszystkim ma fakt, że o sprawach tak istotnych i ważnych z punktu widzenia nas wszystkich mają odwagę mówić młodzi, dopiero rozpoczynający swoją twórczą karierę studenci z całej Polski. W naszym tegorocznym konkursowym przesłaniu wielokrotnie podkreślaliśmy, że doceniamy ich starania, bo mimo ryzyka nadal chcą zostać artystami

— mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Wystawie finałowej 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii towarzyszą również dodatkowe wydarzenia specjalne: warsztaty, spotkania, happeningi, oprowadzania. Wszystkie te propozycje i aktywności uzupełniają kontekst tegorocznej edycji konkursu, który rozgrywa się wokół tematu płynnej rzeczywistości, oczekiwań współczesności, życia pod nieustanną presją i pod dyktando ryzyka. Wydarzenia towarzyszące wystawie pozwolą zwrócić uwagę na rzeczywiste problemy zarówno młodych twórców, ale też i odbiorców, którzy funkcjonują w świecie nieustannych akcji i reakcji. Pierwszy dzień wystawy (poniedziałek, 6 maja) rozpocznie się od happeningu Norberta Delmana, finalisty 13. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. W swoim projekcie Artysta stara się zwizualizować niepokój i napięcie, które jest obecne w życiu każdego człowieka.

Przed tegorocznymi finalistami stoi teraz szansa na wygranie dwóch profesjonalnych rezydencji artystycznych w prężnych ośrodkach rezydencyjnych: Nowym Jorku i Wilnie. Ponadto. W konkursie APH przyznawana jest także Nagroda Specjalna, której fundatorem jest prezes Grupy ERGO Hestia, Piotr M. Śliwicki. To zlecenie na autorską interpretację raportu rocznego firmy. I tak - przy okazji 18. wystawy finałowej - goście i zwiedzający Muzeum nad Wisłą będą mieli okazję zobaczyć pracę zeszłorocznej laureatki Nagrody Specjalnej, Joanny Kunert. Artystka zaprezentuje projekt, będący efektem działania artystycznego przeprowadzonego z udziałem pracowników ERGO Hestii. Ogłoszenie nazwisk laureatów konkursu odbędzie się podczas piątkowej Gali Finałowej 17 maja.

Mecenasem corocznego konkursu APH jest Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA. W rozwijaniu inicjatywy aktywny udział biorą największe instytucje kultury i uczelnie artystyczne w całej Polsce, a także wieloletni partnerzy Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Wystawa finałowa 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii
6-19 maja 2019