Zapraszamy w środę 9 lutego o godz. 19.00 na spotkanie online promujące pierwszy numer czasopisma naukowo-artystycznego „Elementy. Sztuka i Dizajn”. Spotkanie poświęcone będzie tematowi numeru, czyli zmianie języka sztuk wizualnych, jakiej zapowiedzi można obserwować w ostatnim czasie. Więcej na temat nowego czasopisma dowiedzieć się można także z rozmowy Justyny Nowickiej z Radia Kraków z redaktor naczelną "Elementów" Magdaleną Ujmą na www.

Foto: Michał Bratko

Poruszymy takie tematy, jak:

Czy taka zmiana w ogóle następuje? Gdzie ją można dostrzec? Czy przynoszą ją obecne fale buntów i protestów, czy jej śladów można szukać w milczeniu i przejęzyczeniach? Czy protesty wytwarzają język rewolucji, czy są już rewolucją języka?

Foto: Klaudyna Schubert

Spotkanie poprowadzi Magda Ujma, redaktorka naczelna „Elementów”, a udział w nim wezmą:

Katarzyna Maniak – antropolożka, dr, asystentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Bada formy instytucjonalizacji kultury, teorie i praktyki eksponowania oraz społeczne oddziaływanie dziedzictwa. Obecnie współrealizuje projekt dotyczący postkonfliktowego dziedzictwa na Ziemiach Północnych i Zachodnich przyłączonych do Polski po II wojnie światowej. Jest również członkinią grupy badawczej Homo [Lab]orans, skupionej na tematyce dziedzictwa pracy. Autorka tekstu o muzealizacji protestu.

Jakub Woynarowski – artysta wizualny, kurator, designer i ilustrator. Absolwent i wykładowca ASP w Krakowie. Realizuje projekty z pogranicza teorii i praktyki wizualnej. Autor książek, m.in. „Corpus Delicti” (z Kubą Mikurdą), „Martwy sezon” i „November”. Twórca koncepcji artystycznej wystawy w Pawilonie Polskim podczas 14. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji (2014). Laureat Paszportu Polityki (2015) w kategorii sztuk wizualnych. Swoje prace prezentował m.in. w Fondazione Memmo w Rzymie, MeetFactory w Pradze i MSN w Warszawie. Redaktor „Elementów” i współautor artykułu.

Kuba Szreder – dr, wykładowca na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kurator interdyscyplinarnych projektów z pogranicza sztuki, działań publicznych, krytycznej refleksji i społecznych eksperymentów. Jest redaktorem wielu książek i katalogów oraz autorem tekstów z zakresu socjologii i teorii sztuki publikowanych w Polsce i poza jej granicami; napisał między innymi książkę ABC projektariatu: o nędzy projektowego życia (Warszawa 2016), wydaną przez Fundację Nowej Kultury Bęc Zmiana. W 2009 roku zainicjował Wolny Uniwersytet Warszawy, z którym zrealizował wiele programów badawczych dotyczących współczesnych systemów produkcji kulturowej. W pracy teoretycznej analizuje obecne formy produkcji kulturowej w kontekście późnego kapitalizmu. W 2015 roku obronił doktorat o politycznych i ekonomicznych aspektach niezależnych projektów kuratorskich na Loughborough University School of the Arts. Autor artykułu o przemianach zachodzących w języku współczesnej teorii artystycznej.

Magda Ujma - historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka wystaw i projektów z zakresu sztuki współczesnej. Redaktorka naczelna czasopism „Elementy. Sztuka i Dizajn” i „Restart. Kwartalnik ASP”. Ukończyła studia z historii sztuki (KUL) i zarządzania kulturą (Ecole de Commerce, Dijon). Prowadziła Galerię NN w Lublinie, pracowała w redakcji kwartalnika literackiego „Kresy”, w Muzeum Sztuki w Łodzi i w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie. Obecnie sprawuje opiekę nad kolekcją w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka” w Krakowie. Jest prezeską Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA.

Czasopismo można kupić w sklepie internetowym Artstore. Od 7 do 14 lutego na hasło „ZIMA2022" na jego zakup obowiązuje rabat -20%.

Foto: Michał Bratko