Czy Akademia Sztuk Pięknych może współpracować z najważniejszymi ośrodkami nauki na świecie? Czy jest w stanie wesprzeć w działaniu agencję kosmiczną NASA? Czy instytucja dydaktyczna może realizować najśmielsze plany i marzenia? Na te wszystkie pytania odpowiadamy: TAK! Akademia Sztuk Pięknych nie od dziś przełamuje stereotypy i łączy sztukę z ekstremalnymi projektami technicznymi.

Krakowska ASP swój program dydaktyczny opiera na łączeniu elementów sztuki oraz nauk ścisłych i humanistycznych, a także zagadnień nowoczesnej techniki i technologii. W sposób pionierski, nowatorski i wszechstronny podchodzi do kształcenia oraz rozwijania kariery studentów, doktorantów i wykładowców, stając się innowacyjnym partnerem dla nauki oraz biznesu – i to nawet na skalę ogólnoświatową!

Świetnym tego przykładem jest dr hab. Michał Kracik z Wydziału Form Przemysłowych, na którym prowadzi Pracownię Projektowania dla Środowisk Ekstremalnych, specjalizując się w zakresie projektowania unikatowego, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni kosmicznych. Jako początkujący asystent uzyskał stypendium Fulbrighta w Massachusetts Institute of Technology. Znalazł się w grupie naukowców kierowanej przez prof. Dave Newman, która rozwijała koncepcję elastycznego, nieograniczającego swobodę ruchów skafandra kosmicznego BioSuit.

Podczas pobytu na MIT zaprojektował min. nowatorski kask do koncepcji skafandra kosmicznego BioSuit. Kask śledzi ruchy głowy i porusza się razem z nią (wykorzystując min. system Inertial Measurement Unit). Na szybie mogą być wyświetlane różne komunikaty np. o terenie czy temperaturze. Wyposażony jest też w kamery i oświetlenie. Innowacyjny jest również sam sposób jego zakładania - ma pierścień dzielący go na pół, dzięki czemu ma mniejszy rozmiar u nasady a to wpływa na poprawę widoczności podczas poruszania się i poprawia dopasowanie do głowy astronauty.

Pod kątem obecnie używanego skafandra EMU, brał udział w opracowaniu systemu zapobiegania urazom podczas spacerów kosmicznych. Projekt realizowany był w ramach grantu badawczego: NASA HRP Grant # NNH12AC09G Spacesuit Trauma Countermeasure System for Intravehicular and Extravehicular Activities. Część z opracowanych rozwiązań poprawiających funkcjonowanie i komfort astronautów w skafandrze stanowi wkład w rozwijane obecnie kolejne generacje skafandrów. Zaproponowane systemy mogą mieć także inne zastosowania np. w rehabilitacji, w ekstremalnych środowiskach pracy czy przy wspomaganiu funkcjonowania osób starszych.

Nowatorskie projekty realizują także studenci dra hab. Michała Kracika. Ich dziełem były m.in. projekty koncepcyjne wnętrz i wyposażenia załogowego statku kosmicznego przyszłych misji na Marsa – we współpracy z NASA AMES, prezentowane min. na międzynarodowych konferencjach i wystawach. W ekstremalnych obszarach ziemskich - min. projekt dronów, które dostarczały szczepionki do miejsc słabo-dostępnych w Ameryce Środkowej, czy też projekt dyplomowy skanera dla archeologów podwodnych.

Działalność Michała Kracika to jeden z wielu przykładów kooperacji naszej artystycznej uczelni ze specjalistami z innych, nawet bardzo odległych dziedzin, pokazujący niezwykłe i szerokie możliwości studentów i absolwentów Akademii. Krakowska ASP kształci w wymiarze uniwersalnym, utrzymując stałą współpracę z zewnętrznymi organizacjami, instytucjami, przedstawicielami przemysłu i biznesu, by nadążać za tempem i charakterem zmian we współczesnym świecie.