Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie przystąpiła do międzynarodowej sieci Scholars At Risk z siedzibą w Nowym Jorku. SAR zajmuje się systemową pomocą dla wykładowców, nauczycieli akademickich i naukowców z zagrożonych rejonów świata. Sieć promuje ochronę wolności myślenia, pracy naukowej i badawczej. Działania SAR polegają na organizowaniu międzynarodowych paneli dyskusyjnych, przepływie informacji i łączeniu nauczycieli akademickich z uczelniami oraz instytucjami przyjmującymi ich do swojej społeczności.

Krakowska ASP od 24 lutego 2022 r. intensywnie włączyła się w działania pomocowe na rzecz Ukrainy. Pomaga studentkom i wykładowcom w kontynuowaniu studiów i pracy. Łącznie na wszystkich wydziałach uczy się 60 stażystek z Kijowa, Lwowa, Chersonia, Odessy i innych miast Ukrainy, które otrzymują stypendia ufundowane przez ASP oraz możliwość realizacji prac semestralnych i dyplomowych. Akademia otworzyła również drzwi dla 12 wykładowców realizujących programy nauczania na kierunkach kształcenia oferowanych przez Uczelnię.

ASP w Krakowie otacza troską uchodźców przebywających w Domu Plenerowym ASP na Harendzie, a pedagodzy, pracownicy i studenci włączyli się w pomoc otwierając drzwi swoich domów i wrażliwe serca.