Wydział Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki zaprasza na gościnny wykład Jacka Kowalskiego połączony z prezentacją jego książki "Meble Kowalskich. Ludzie i rzeczy", Wydawnictwo Dębogóra, Poznań 2014, który odbędzie się we wtorek, 8 marca 2016 r., godz. 13.15, ul. Smoleńsk 9, sala 108.

Meble Kowalskich – pierwsze polskie „meble masowe”, wybitne osiągnięcie designu lat 60, towarzyszyły milionom Polaków przez ponad trzy dekady. Wielu sądzi, że popularna nazwa (znana także w wersji: „segment Kowalskiego”, „meblościanka Kowalskich” itp.) oznaczała „meble dla każdego”. Tymczasem Meble Kowalskich to rzeczywiście dzieło małżeństwa Kowalskich: Bogusławy i Czesława, poznańskich architektów wnętrz, którzy w 1962 roku wygrali ogólnopolski konkurs na projekt Mebli do Małych Mieszkań. Po pierwszym sukcesie przyszły następne, przynosząc warianty pierwotnego projektu. Później Kowalscy tworzyli zupełnie inne meble (także stylowe), projektowali również wnętrza (m. in. w popularnych „gościńcach wielkopolskich”), działając ponadto aktywnie w innych dziedzinach sztuk plastycznych, jak scenografia czy malarstwo.

Jacek Kowalski – syn twórców Mebli Kowalskich – Bogusławy i Czesława – historyk sztuki, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pieśniarz, poeta. Jego książka jest pierwszą monografią Mebli Kowalskich. Prócz pełnej dokumentacji faktograficznej i ikonograficznej (kilkaset zdjęć, reprodukcje rysunków, teksty źródłowe, kalendarium) zawiera też barwną opowieść rodzinną o poznańskim środowisku artystycznym, Kresach i Wielkopolsce – jako że Kowalscy to rodzina wielkopolsko-kresowa.

Źródło informacji www

Meble Kowalskich ASP w Krakowie 1