"Świat w obrazie" jest autorskim projektem Izabeli Bieli - studentki III roku Środowiskowych Studiów Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, który objęty jest honorowym patronatem JM Rektor prof. Stanisława Tabisza. Wernisaż wystawy i spotkanie panelowe wokół tego tematu odbyło się na krakowskiej ASP w piątkowy wieczór, 19 stycznia 2018 r. Projekt współfinansowany jest ze środków krakowskiej ASP, Wydziału Malarstwa ASP, Samorządu Środowiskowych Studiów Doktoranckich oraz Zakładu Karnego w Krakowie-Nowej Hucie.

Swiat w_obrazie_plakat

Koordynatorka projektu - Izabela Biela mówi - "Projekt zatytułowany „Świat w obrazie” ma swój początek w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, gdzie w 2012 roku, po raz pierwszy zobaczyłam obraz Świat Christiny Andrew Wyeth'a. W styczniu 2017 r. włączając się w obchody setnej rocznicy urodzin Andrew Wyeth'a zaprosiłam do współudziału w moim projekcie 100 osób: profesorów, doktorantów, studentów, absolwentów, będących na różnym etapie swojej drogi twórczej i osoby z innych środowisk. Uczestnicy projektu na 100 stronach specjalnie przygotowanych szkicowników odwoływali się do najsłynniejszego obrazu amerykańskiego artysty, dzieląc się swoim talentem, swoimi przemyśleniami, swoim światem – za co bardzo Wszystkim serdecznie dziękuję.
Do współpracy nad projektem zaprosiłam prof. Zbigniewa Bajka – mojego opiekuna oraz prof. Adama Brinckena, a wraz z nimi studentów i doktorantów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie wskazanych przez nich, którzy realizowali swoje szkicowniki. Wybrane grupy to: studenci i absolwenci Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych, studenci I roku Wydziału Malarstwa biorący udział w zajęciach z przedmiotu „Wiedza o działaniach i strukturach wizualnych”, studenci Pierwszej Pracowni Interdyscyplinarnej, doktoranci II roku Środowiskowych Studiów Doktoranckich, studenci Studiów Podyplomowych, zaproszeni pedagodzy z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Ostrawskiego. Ponadto zaproszenie do udziału w projekcie „Świat w obrazie” przyjęli założyciele Czytelni Szkicowników – inicjatywy dr Adama Rokowskiego i Szymona Wiatra, a wraz z nimi jej uczestnicy. Częścią projektu „Świat w obrazie” był projekt edukacyjny „Słowo i obraz”, który realizowałam w Zakładzie Karnym Kraków Nowa Huta w Ruszczy pod Krakowem (od marca do lipca 2017 r.) wraz ze studentkami I roku Edukacji Artystycznej w Krakowie. Podczas kilkumiesięcznych warsztatów osadzone tam kobiety pracowały nad szkicownikami w oparciu o obraz Christina’s World Andrew Wyeth'a oraz wybrane wiersze amerykańskiej poetki Emily Dickinson".

Panel dyskusyjny i wernisaż wystawy poprzedziła krótka wizyta Konsula Generalnego Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie Bryant Whitfield'a. Spotkanie Konsula z JM Rektorem prof. Stanisławem Tabiszem, Prorektorem ds. Nauki i Spraw Zagranicznych dr hab. Bogdanem Achimescu, prof. ASP oraz Prorektorem ds. Studenckich dr hab. Janem Tutajem, prof. ASP odbyło się w gabinecie Rektora. Było okazją do rozmowy nie tylko na temat twórczości Andrew Wyeth'a, ale także do przybliżenia historii krakowskiej ASP i związanych z Akademią artystów. Konsul został oprowadzony po wystawie. Ekspozycja spotkała się z jego dużym zainteresowaniem.

Swiat w_obrazie_01

Swiat w_obrazie_02

Swiat w_obrazie_14

Oficjalnego otwarcia panelu wykładowego "Świat w obrazie - różne spojrzenia. W stulecie urodzin Andrew Wyeth'a (1917-2017)" dokonał JM Rektor prof. Stanisław Tabisz. Spotkanie prowadziła Izabela Biela. Malarz i rysownik - dr Adam Rokowski - opowiadał o amerykańskim realizmie, którego przedstawicielem jest Andy Whyeth. Student Adam Nehrin przedstawił referat pt. "Sugestia istoty rzeczy". Por. Anna Czajczyk mówiła o "Świat w obrazie - obraz w więzieniu". Na koniec głos zabrał prof. Adam Brincken, który podsumował spotkanie.

Swiat w_obrazie_03

Swiat w_obrazie_04

Swiat w_obrazie_05

Swiat w_obrazie_06

Swiat w_obrazie_07

Swiat w_obrazie_08

W Galerii Promocyjnej i Galerii Malarstwa Akademiii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (na poziomie -1) odbył się wernisaż wystawy szkicowników inspirowanych obrazem "Świat Krystyny" zrealizowanych przez 100 uczestników projektu "Świat w obrazie" w 100 rocznicę urodzin Andrew Wyeth'a (1917-2017) oraz rysunków, kolaży i filmów przygotowanych w związku z projektem "Świat w obrazie" przez studentów I roku Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie, w ramach przedmiotu Wiedza o działaniach i strukturach wizualnych. Sto szkicowników, które powstały w ramach projektu "Świat w obrazie" trafią do zbiorów Biblioteki Głównej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Wystawa będzie czynna do 6 lutego 2018 r. w godz. 13.00-17.00.

Swiat w_obrazie_09

Swiat w_obrazie_10

Swiat w_obrazie_11

Swiat w_obrazie_12

Swiat w_obrazie_13

Partnerzy projektu: Łaźnia - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria American Corner Radom, Pierwsza Pracownia Interdyscyplinarna, Czytelnia Szkicowników.

Więcej na

pikto swiat_w