Od 17 do 30 marca 2016 r. w Galerii Pomocyjnej ASP trwa wystawa "Re-akcje 4". Jest to promocja młodej sztuki i młodej krytyki sztuki. Na wystawie pokazane są prace studentów z trzech uczelni artystycznych w Polsce: Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

We wstępię do katalogu, który towarzyszy wystawie Prorektor ds. studenckich prof. Jan Tutaj napisał "...Re-Akcje to wyraz potrzeby reagowania na efekty artystycznej aktywności nie tylko własnego środowiska i przejaw swoistego „samo-zainteresowania” czy zamykania się w świecie branżowej „samowystarczalności”, ale jak sadzę, rosnąca potrzeba przybliżania i komentowania sztuki współczesnej jako takiej, ukazywania jej nieoczywistych często semantycznych złożoności i nakreślania potencjalnych pól interpretacji. Rodzi się tu poczucie konieczności wspierania dobrze pojętej edukacji artystycznej nakierowanej na uświadamianie znaczenia współczesnego dzieła sztuki, jego skomplikowanych często znaczeń i sensów, złożoność języka i formy ale także przejawianego zaangażowania w sprawy szeroko rozumianej kultury i psychologiczno-socjologicznych aspektów współczesnego życia. To bogactwo staje się często przyczyną niezrozumienia i frustracji przejawiających się niechęcią do obcowania tzw. przeciętnego odbiorcy z przejawami sztuki najnowszej..."

Re-Akcje ASP w Krakowie 01

Re-Akcje ASP w Krakowie 02

Lista uczestników wystawy:

• Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
  • dr Zbigniew Brzostowski/Marta Adamska
  • Zuzanna Dolega/Adela Rostek
  • Martyna Jastrzębska/Piotr Mosur, Pomme de Terre
  • kwa/Katarzyna Blajchert
  • Jakub Ostoja-Lnski/Natalia Tkaczyk
  • Karolina Pielak/Kinga Woźniak
  • Dominika Piętak/Agnieszka Piasecka
  • Adam Piętak/Dominika Piętak
  • Alicja Sawoniuk/Magdalena Sadłowska
  • Weronika Szymańska/Laura Adel
  • Natalia Tkaczyk/ Jakub Ostoja-Lnski
  • Sebastian Tucholski/Weronika Michalska

Wyboru dokonała Komisja Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w składzie: dr Zbigniew Brzostowski (Międzywydziałowy Instytut Nauk o Sztuce), dr Anna Reinert (Wydział Malarstwa), Anna Włodarska (Międzywydziałowy Instytut Nauk o Sztuce), Katarzyna Wanielewska (Sekretarz Laboratorium Badawczego ± ∞).

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

• Gabriela Basta/Krzysztof Walencik
  • Tomasz Florek/Bartosz Banasik
  • Angelika Głowacka/Sylwia Solak
  • Alicja Gołyźniak/Przemysław Wideł
  • Paulina Krupa/Barbara Kosakowska
  • dr Kamil Kuzko/Izabela Liżewska
  • Natalia Ledzianowska/Anna Kaseja
  • Marcin Mleczak/Maja Starakiewicz
  • Paulina Niemczyk/Izabela Biela
  • Sylwia Solak/Angelika Głowacka
  • Przemysław Wideł/Karina Janik
  • Andrzej Wojtkiewicz/Piotr Starościc, Maciej Malczewski
  • dr Michał Zawada/Joanna Woźny

Wyboru dokonała Komisja Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w składzie: dr hab. Jan Tutaj prof. ASP (Prorektor ds. studenckich ASP w Krakowie), Patryk Grabowski (Student Zarządzania kulturą i mediami oraz Filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim), Mateusz Grymek (Przewodniczący Interdyscyplinarnego Koła Artystyczno-Naukowego (IKAN), Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego WM).

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

• Magdalena Adameczek/Paweł Jaśkiewicz
  • prof. Janusz Bałdyga/Vitalii Shupliak (performance)
  • Paulina Brelińska/Krystian Daszkowski
  • Daria Grabowska/Dawid Marszewski
  • Izabela Hyża/Paulina Szpaczyńska
  • prof. Piotr C. Kowalski/Paulina Folta
  • prof. UAP Katarzyna Kujawska – Murphy/Filip Wierzbicki - Nowak
  • as. Justyna Olszewska/Sebastian Prusaczyk
  • Paulina Piórkowska/Adrian Szwarc
  • Aleksander Radziszewski/Małgorzata Kaczmarek
  • dr Natalia Wegner/Roksana Marciniak

Wyboru dokonała Komisja Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w składzie: prof. Joanna Imielska, prof. UAP Izabela Kowalczyk, prof. UAP Anna Tyczyńska, dr Sonia Rammer.

W następnej kolejności wystawa zostanie pokazana na Akademii Sztuk Pięknych w Gdański (12-30 kwiecień 2016 r.) oraz na uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (18-28 październik 2016 r.).

Re-Akcje ASP w Krakowie 05

Re-Akcje ASP w Krakowie 06