Praca dyplomowa CarboTech Marceliny Nowak studentki Wydziału Form Przemysłowych została nagrodzona w tegorocznym konkursie Red Dot Award w kategori Design Concept. Praca dyplomowa licencjacka została wykonana od kierunkiem prof. Marka Liskiewicza w Pracowni Rozwoju Nowego Produktu w roku akademickim 2014/2015.

Głównym elementem niezbędnym do powstania siodła jest terlica. Projekt bazuje na terlicy dwuelementowej, wykonanej w całości z włókna kevlarowo-węglowego. Formy te łączy elastomerowa część będąca amortyzatorem wstrząsów. Elastyczny element wykonany został z sylomeru – materiału służącemu tłumieniu drgań wibracyjnych. Element ten ma na celu amortyzację i ochronę kręgosłupa zarówno jeźdźca, jak i konia, który narażony jest na ciągłe urazy. Po wykonaniu nowej terlicy, siodło zostało pokryte skórą oraz wykończone wzmacniająco-ozdobną nakładką z włókna węglowego. Dodatkowo, aby komplet siodła pozostał spójny, powstały strzemiona, również wykonane zostały z tkaniny węglowej. Dzięki zastosowaniu carbonu, siodło jest lekkie, ruchy konia są mniej ograniczone, a jazda staje się przyjemniejszą i bardziej efektowną.

Źródło www

pikto siodło