W dniu 10 sierpnia 2022 roku odbyło się spotkanie inicjujące wdrożenie repozytorium uczelnianego – Otwarta Baza Sztuki i Nauki ASP  w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie przez Firmę PCG Academia.

Tworzenie repozytorium uczelnianego realizowane jest przez Bibliotekę Główną Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w ramach projektu NCBiR: Zintegrowany Program Rozwoju ASP w Krakowie.

Otwarta Baza Sztuki i Nauki ASP składać się będzie z repozytorium artystyczno-naukowego oraz z katalogu zbiorów graficznych Biblioteki Głównej ASP. W ramach wdrożenia wykorzystana zostanie najnowsza wersja repozytorium DSpace 7 – najpopularniejszego na świecie silnika repozytoryjnego, którego udział w globalnym rynku szacuje się na przeszło 40%.

Repozytorium podzielone zostanie na trzy odrębne moduły: zbiory graficzne biblioteki, osiągnięcia artystyczne, projektowe i konserwatorskie oraz publikacje naukowe pracowników ASP.

Powstałe repozytorium umożliwi poprawne deponowanie, katalogowanie, przechowywanie oraz udostępnianie zasobów zarówno artystycznych jak również publikacyjnych.

Główną funkcjonalnością Otwartej Bazy Sztuki i Nauki ASP będzie możliwość wieloaspektowego wyszukiwania z uwzględnieniem wszystkich zdefiniowanych w systemie metadanych. System zostanie dostosowany do identyfikacji graficznej Akademii oraz będzie dostępny w polskiej i angielskiej wersji językowej.

W spotkaniu z ramienia firmy PCG Academia udział wzięli: Tomasz Ulman - Dyrektor Biura Projektów, Łukasz Nowak - Wiceprezes Zarządu, Piotr Masalski - Dyrektor Linii Biznesowej, Łukasz Mazur - Project Manager, Bartosz Borejko - Dyrektor Regionalny,  z ramienia Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie: dr hab. Agata Kwiatkowska-Lubańska, prof. ASP – Prorektor ds. badań i ewaluacji, Sławomir Sobczyk – Dyrektor Biblioteki Głównej ASP w Krakowie.